Autobraucēj, neesi egoists – padomā arī par savu piekto punktu!

Visa dzīve ir viena liela un mokoša izvēle. No tā nevaram izbēgt un, ar to gluži vienkārši jāsamierinās. Viedie Tibetas mūki saka, ka cilvēks neizvēlas tikai vecākus un kaimiņus, lai gan patiesībā kaimiņu izvēle nav nekas sarežģīts. Varam būt vairāk kā droši, ka kādreiz tik slavenais gangsteris Als Kapone noteikti savus kaimiņus izvēlējies pats.

Automobilistiem izvēles iespējas ir vēl plašākas, jo varam lauzīt galvu gan par degvielas variantiem, gan auto ražotāja zīmolu, varam izvēlēties sedanu, hečbeku, universāli vai pat apvidus automobili. Un, kad tas paveikts, tad varam pieķerties auto krāsai un citām niansēm, kas padara auto mūsu prātam tīkamu.

Mūsdienās droši varam teikt, ka nav sliktu automobiļu. Ir dažādi aprīkojuma un komforta līmeņi, dažādas jaudas un dažādas veiktspējas un, ja esam pratuši sabalansēt savas spējas un vajadzības, tad iegūstam tieši to, ko vēlamies.

Viens no izvēles objektiem automobilī ir salona aprīkojums vai, pareizāk sakot, aprīkojuma materiāli. Parasti jebkuram modelim pieejami trīs, varbūt pat četri vai pieci veidi, kā sajusties braucamrīkā pēc savas gaumes un patikšanas. Vai tas ir tikai gaumes un dažādu untumu jautājums? Tieši to mēģināsim saprast!

 Bieži vien ar nievājošu skepsi daudzi uztver iespēju iegādāties automobili, kurā sēdekļi tapsēti ar tā dēvēto “lupatiņu”. Tātad runājam par gluži parasto auduma materiālu, kas ir vairums budžeta un vidējās klases automobiļu neatņemama sastāvdaļa.

Kā jebkam uz šīs pasaules, arī auduma apdares materiāliem ir savi plusi un savi mīnusi. Nu kaut vai tāds nieks, ka auto ar auduma apdares materiāliem noteikti būs lētāks. Nereti šī cenas starpība ir visnotaļ jūtama un tas dod iespēju skatīties arvien jaunāka vai pavisam jauna automobiļa virzienā.

Protams, auduma sēdekļus ir daudz grūtāk kopt. Katra drupača, dzēriena piliens vai darba apģērba atstātais eļļas plankums vienmērīgi izsmērēsies pa visu virsmu, iesūksies audumā un ar netīkamu skatu kaitinās mūs ik reiz pēc durvju atvēršanas. Tas ne īpaši varētu patikt nelielu bērnu vecākiem vai vecvecākiem – ar zābaciņiem nospārdītas priekšējo sēdekļu atzveltnes un zem bērnu sēdeklīša īsta ēdienu atlieku krātuve. Tajā skaitā arī apsūkātas konfektes, košļenes un pat cepti kartupeļi ar tomātu mērci. Te salona tīrīšana būs jāveic bieži un mokoši, jo visu minēto no auduma izdabūt nav vienkārša nodarbe.

Labā lieta ir tā, ka audums uzkarst vai atdziest daudz mazāk par citiem materiāliem, turklāt tas ir gana elpojošs un, tātad tālākiem ceļiem teorētiski tīkamāks. Teorētiski, jo pliki šortos vai minisvārkos tērpti augšstilbi uz karsta auduma varētu nejusties gana patīkami. Pamēģiniet karstā vasaras dienā uzvilkt mēbeļdrēbes bikses!

Jo jaunāks automobilis, jo lielākas iespējas, ka kaut nedaudz dabīgu audumu būs aizstājis ekoloģiski  tīrais materiāls no pārstrādātām PET pudelēm. Tātad tas pats audums, tikai pavedieni tajā nav nākuši no linu plantācijas, bet gan gluži vai no makšķerauklas spolītes.

Kopšanas ziņā tas ir izdevīgāks, jo pat ar dibenu izsmērētas pankūkas traips plastmasas diegiem pieķersies daudz mazāk. Arī kafija ar pienu neatstās tik kaitinošus traipus. Vien pašam jāsamierinās ar domu, ka esi jo īpaši labvēlīgs klimatam, tāpēc esi gatavs valkāt kaprona apakšbikses un neilona kreklus.

Cita lieta ir eko jeb vegānas ādas apdares materiāli! Tādi visticamāk būs pieejami lepnākas komplektācijas modeļos vai arī par papildus samaksu. Te gan uzreiz jāsaka, ka šis ekoloģiskās ādas izpildījums var būt ļoti pat dažāds no parastas vaskadrānas jeb dermatīna līdz mīkstam un vizuāli pievilcīgam ādas aizvietotājam.

Kas ir šī vegānā āda? Nu protams, ka ķīmisku savienojumu rezultātā iegūts materiāls, kura ražošanā nav cietis neviens dzīvnieks. Lai gan visbiežāk dzīvnieki cieš no to apēšanas un āda ir tikai blakus produkts vai pārpalikums.

Mākslīgo ādu kopti ir daudz vieglāk jo jebkurus traipus var likvidēt ar mitru lupatu. Ja vēl esam bijuši gana čakli un iegādājušies ādas kopšanas līdzekļus, tad viss notiek zibens ātrumā. Tieši šā iemesla dēļ mākslīgā āda varētu būt noderīga tajos automobiļos, kuros bieži tiek pārvadāti mazi bērneļi vai dažāda kalibra mājdzīvnieki.

Lai viss nešķistu tik jauki un rožaini, jāsaka, ka mākslīgai ādai ir kāda raksturīga iezīme – tā sviedrē, jo praktiski nemaz neelpo. Protams, ja vien sēdekļos nav paredzēta ventilācija un materiāls nav perforēts.

Mūsdienu vegānās ādas ir gana izturīgas, tādēļ tā, visticamāk, kalpos ilgi un laimīgi. Ja atceramies, tad vieglajos pasažieru automobiļos VAZ no dermatīna sēdekļiem ar laiku nobira gumijotais materiāls un palika vien marlei līdzīgs auduma pamats. Par to uztraukties nu jau sen vairs nav pamata.

Visu apdares materiālu karalis vēl ar vien ir un paliek īsta dzīvnieku izcelsmes āda. Visticamāk tā nebūs viena gabala ādas sloksne, kas rūpīgi ģērēta un krāsota. Mūsdienu tehnoloģijas ļauj ādu samalt smalkā pulverī un izliet no iegūtās masas tādu materiālu, kāds nepieciešams – gludu, rievainu, perforētu vai ar krokodilam raksturīgu ornamentu.

Lai vai kā, te tomēr jaušama dabīga materiāla klātbūtne, tādēļ šāds pakalpojums pieejams vai nu premium klases spēkratos, vai par prāvu piemaksu. Labi senos braucamrīkos vēl var trāpīties sēdeklis no klasiska ādas gabala, taču tas nav tā vērts, lai šā iemesla dēļ izvēlētos pēc iespējas vecāku automobili.

Īstu ādu kopt ir viegli un patīkami, taču tas jādara daudz biežāk. Galvenokārt dabīgi ādas materiāli regulāri jāmitrina ar tam paredzētiem šķidrumiem, jo pretējā gadījumā āda ātri vien sakaltīs un izskatīsies pēc ilgi dzīvojuša sirmgalvja pieres. Lai gan arī piere varēja būt gludāka, ja tā visa mūža garumā būtu kopta un barota.

Katram topošajam auto īpašniekam vajadzētu kārtīgi apdomāties un izdarīt sev tīkamāko un piemērotāko izvēli. Ir ļoti svarīgi justies ērti un komfortabli daudz laika pavadot pie stūres vai pasažiera krēslā. Kārotais un plānotais ceļojums pa Eiropas dienvidiem var izvērsties par īstu elli, ja  pārstrādāto pudeļu pavedieni izrādīsies jūsu ādai kairinoši un nepatīkami. Tieši tik pat dumji ir samaksāt prāvu naudu par ādas apdari, lai apklātu sēdekļus ar auduma sedziņu, jo tā taču ir mīlīgāk!

Neliels ieteikums tiem, kas izvēlas audumu, lai kāds tas arī nebūtu! Priekšroku vajadzētu dot tiem auto saloniem, kur durvju tapsējums un vidējais roku balsts ir kaut vai no plikas plastmasas. Jebkurā gadījumā tas būs gan patīkamāk, gan estētiski pievilcīgāk. Tā nu tas tajā dzīvē iekārtots, ka cilvēka ādas šūnas dalās un visur, kur mēs pieskaramies, paliek ādas krikumiņi, sviedri un tauku paliekas. Pat ļoti īsā laikā glīts audums pārvērtīsies nepievilcīgā materiālā, ja katru dienu tas būs kontaktā ar mūsu elkoņiem. Turklāt ar laiku tur vairs palīdzēt nespēs pat profesionālas ķīmiskās tīrīšanas.

Lai arī kāds materiāls būtu izvēlēts mūsu labsajūtai, tas jākopj ar šādām vajadzībām paredzētiem auto kopšanas līdzekļiem. Veļas ziepes vai zābaku smēre noteikti nebūs pareizais risinājums, ja pat pirmajās reizēs tas šķietami sniegs gaidāmo rezultātu. 

Latvijā ir pieejami vismaz piecu pasaulē labi pazīstamu ražotāju auto ķīmijas preču zīmes. Daži no tiem atrodami tikai specializētos auto piederumu veikalos. Tieši te tos iegādāties ir visdrošāk, jo pārdevējs pratīs palīdzēt piemeklēt atbilstošāko un ieteikt vispiemērotāko risinājumu! Tomēr pats svarīgākais ir izvēlēties sev piemērotāko materiālu un atbilstošākos kopšanas līdzekļus!