Autostāvvietu kārtība ir novecojusi

Pēdējo piecu gadu laikā autostāvvietās reģistrēti vairāk nekā 4 tūkstoši ceļu satiksmes negadījumi. Normatīvajos aktos rekomendējamais platums ne mazāk kā 2,5 metri. Attīstoties auto industrijai, paliek arī platākas mašīnas. Tas nozīmē, ka arī autostāvvietas zonai jābūt platākai.

Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abašins saka: “Zinot to, ka Golf 20-30 gadu laikā paaudzies platumā par 15cm, skaidrs, ka vecais rekomendējošais lielums 2,3 -2,5 ir novecojis, tas regulējums spēkā vairāk nekā 20 gadus.”

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojā pirms gada sāka pētīt situāciju auto stāvlaukumos, šobrīd to raksturo kā sliktu. Satiksmes negadījumu skaits mazumā neiet, avāriju gadījumā tiek iedarbināta mašinērija, kas ir policija un apdrošinātāji, tādējādi lieki nodarbinot resursus. Par daudziem ceļu satiksmes negadījumiem autovadītāji nemaz neziņo. Optimālāks risinājums – veikt izmaiņas stāvvietu normatīvajos aktos.

Jānis Abašins: “Pirmais ir stāvvietu platums, otrais satiksmes organizācija kā tāda, trešais – skujiņa. Mēģinām pāriet, kur varam uz skujiņu.”

Vēlamais platums transportlīdzeklim ir divi metri un septiņdesmit centimetri. Aicina ieviest kā minimālo, vismaz 5 metru garumā vienam vieglajam transportlīdzeklim. Tāpat Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojā aicina šīs prasības ieviest kā obligātas. Taču šādu ieceri Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) neplāno akceptēt.

CSDD Ceļu drošības Audita departamenta vadītāja Beāta Dambīte saka: “CSDD kategoriski iebilst iniciatīvā pausto viedokli, ka standarts būtu jāpadara obligāts. Kā jau sākotnēji minēju, ir jāatstāj rīcība brīvība projektētājiem.”

CSDD gan atzīst, ka normatīvie akti ir novecojuši, tāpēc tos ir vērts pārskatīt, arī šajā gadījumā ideja ir atbalstāma.

Beāta Dambīte: “Visefektīvāk veidot līdzīgi kā IKEA stāvvietā, kur dubultā līnija starp stāvvietām, durvju atvēršanai, arī citas inovitātes elektrouzlādes vietās, kur nav vienprātība.”

Mediju lapā manabalss.lv iniciatīvai par izmaiņām autostāvvietu noteikumos šobrīd ir savākti viens tūkstotis parakstu.

 


Foto: unsplash.com