Avārija Jelgavas siltumtīklos - daļa iedzīvotāju bez apkures un siltā ūdens

Kopš vakardienas vakara līdz šīsdienas pēcpusdienai daļa Jelgavas iedzīvotāju ir bez apkures un siltā ūdens. Koģenerācijas stacijā vakar nostrādāja avārijas drošības sistēma, apstājās tvaika turbīna un elektroenerģijas ražošana. Jelgavnieki siltumenerģijas pārrāvumu centralizētajā apkures sistēmā nebija piedzīvojuši kopš 2016. gada. Lai arī vēl vakar vakarā daudzi iedzīvotāji satraukti vēstīja, ka izcēlies ugunsgrēks, šodien situācija kļuvusi daudz skaidrāka.

Vakar iedzīvotāji sociālajos medijos satraukti ziņoja par plašu ugunsgrēku biomasas koģenerācijas stacijā SIA “Gren Jelgava”, kas pilsētā nodrošina centralizētu siltumapgādi. Izrādījās, ka ugunsgrēka tomēr nav, bet iedzīvotājus satraukums valdīja arī šodien.

Koģenerācijas stacijas pārstāvji ReTV saka - nostrādājusi avārijas drošības sistēma, bet ugunsgrēks izcēlies nebija. “Saistībā ar avāriju siltumtrasē koģenerācijas stacijā nostrādāja avārijas drošības sistēma, apstājās tvaika turbīna un elektroenerģijas ražošana. Pa drošības vārstu tvaiks tika izvadīts uz koģenerācijas stacijas jumta. Tas arī radīja šo iluzoro efektu kopā ar lietu, slapjo sniegu, kas šovakar ir, kopā ar gaismām - uguns vai liesmu efektu. Bet ugunsgrēks koģenerācijas stacijā nav bijis,” norāda Guntra Matisa, SIA “Gren Jelgava ” pārstāve.

Uzņēmums pilsētā siltumenerģiju centralizēti nodrošina vairāk nekā 16 tūkstošiem mājsaimniecību, kā arī 173 juridiskiem klientiem. Naktī jutīgā koģenerācijas stacijas drošības sistēma reaģēja uz plaisu caurulē kādā no pilsētas siltumtīklā esošajiem posmiem. Kā ReTV uzsvēra uzņēmuma pārstāve, plīsums konstatēts posmā, kuru uzņēmums vēl nav paspējis rekonstruēt. Kopumā Jelgavā atjaunoti 98,9 procenti siltumtīkla. “Siltuma trasēs siltuma nesējs neatdziest uzreiz. Iedzīvotāji, iespējams, siltumenerģijas pārtraukumu vēl tikai izjutīs,” atzīst Guntra Matisa.

Uz situāciju nācās reaģēt arī pašvaldībai, kura saņēmusi daudzu iedzīvotāju satrauktus zvanus un jautājumus vietvaras sociālajos medijos. Jelgavas pašvaldības operatīvās informācijas centra vadītājs Gints Reinsons saka: “Šāda situācija var būt augsta riska, daudz zaudējumu. Būs jāsasauc speciālisti, lai izvērtētu risku. Jāsaka tā, ka uzņēmums bija gatavs reaģēt. Bija variants “B”, scenārijs “B”, kur tika izmantota dabas gāze apkures nodrošināšanai, bet ir posmi, kas tika izslēgti no kopējās centrālās siltumapgādes sistēmas - tikai tāpēc vien, ka tur ir avārija.”

Patlaban biomasas koģenerācijas stacijas darbība ir pilnībā atjaunota. Lielupes kreisajā krastā dzīvojošajiem nācās paciest siltumapgādes pārrāvumu, kamēr tiek veikti avārijas seku likvidēšanas darbi. ReTV uzņēmumā SIA “Gren Jelgava” noskaidroja, ka videi un iedzīvotājiem koģenerācijas tvaika turbīnas apstāšanās draudus nav radījusi. 


#SIF_NVZ2022