Pēc Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) Baldonē dzīvojošajiem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām nekustamā īpašuma nodokļu atlaides saruks par 20%. Pirms reformas gan tika teikts, ka tiks ņemtas vērā augstākās atlaides, bet tas netika darīts, jo jaunā novada budžetam tas būšot pārāk liels slogs. Lielākie ieguvēji jaunajā Ķekavas novadā būšot ķekavieši un daudzbērnu ģimenes Baldonē, kam līdz šim atlaides bijušas mazākas.
Līdzšinējā Baldones novadā iedzīvotājiem tika dotas būtiskas nekustamā īpašuma nodokļa atlaides. 50% atlaide bijusi visiem mājokļiem. 1. grupas invalīdi saņēmuši 90% atlaidi, bet 2. grupas vientuļajiem invalīdiem atlaide bija 70% apmērā. Arī ģimenes ar bērniem invalīdiem saņēma 70% atlaidi. Būt dāsniem neesot bijis grūti, jo kadastrālā vērtība, salīdzinot ar citiem Pierīgas novadiem, esot salīdzinoši zema, un cilvēku, uz kuriem lielās atlaides attiecās, nebija daudz. “Es varu pateikt, ka tām četrām personām ar 90% atlaidi kopumā summa bija 293 eiro,” pauž Karina Putniņa, ilggadēja Baldones novada domes priekšsēdētāja, Ķekavas novada domes deputāte.
Pēc ATR Baldones novads iekļauts Ķekavas novadā. Un arī atlaidēm nu jau lielā novada iedzīvotājiem jābūt vienādām. Lielāki ieguvēji gan būs ķekavieši, kam līdz šim nebija tik dāsnu atlaižu mājoklim. “Ķekavas novads, salīdzinot ar Baldones novadu, bija liels ar lielu iedzīvotāju skaitu. Baldones novads bija jūtami mazāks, vēl jāņem vērā tas, ka Baldones novads līdz šim saņēma izlīdzinošā fonda finansējumu, bet Ķekavas novads - maksāja ārā,” skaidro Ginta Logina, Ķekavas novada domes priekšsēdētāja preses sekretāre.
Pirms reformas gan tika teikts, ka salāgojot tikšot ņemts vērā lielākais atbalsts, tomēr gan Baldones 1. grupas invalīdiem, gan ģimenēm ar bērniem invalīdiem un vientuļajiem 2. grupas invalīdiem atlaides apjoms samazināsies par 20%. Netiks piemērota arī vispārējā atlaide mājoklim, jo tas vienkārši neesot iespējams.
Uzrunātie baldonieši gan ir samierinājušies, cer, ka zaudētāji nebūs, jo vairāk būšot sociālo pabalstu. Pašreiz notiek arī skolēnu brīvpusdienu apmaksas salāgošana, un arī tā diemžēl nebūs par labu baldoniešiem. “Tikai Rīgas ierēdņi varēja iedomāties, ka viss būs gludi un bez zaudējumiem. Nu, tā nav, un tā nebūs,” pauž Karina Putniņa.
Kā skaidro atbildīgajā ministrijā, tas neesot pārkāpums, un kāda indivīda vai mājsaimniecības zaudējumi ieguvumus no reformas nemazinot. “Reformas mērķis noteikti nav skatāms tikai nodokļu griezumā. Reformas mērķis būtu jāskata, vērtējot pašvaldības kopējo attīstību,” pauž Viesturs Razumovskis, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvis.
Kā nosaka Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums, pašvaldībai ir jāizvērtē pievienoto novadu domju saistošie noteikumi, jāizveido jauni, tos salāgojot.