Baldonē izskan kordiriģentam Jānim Dūmiņam veltīti dziesmu svētki

Baldonē izskanējuši izcilā kordiriģenta Jāņa Dūmiņa simtās gadskārtas atceres dziesmu svētki, kuros piedalījās vairāk nekā 300 koristu no dažādiem Latvijas novadiem. Jānis Dūmiņš bijis jaunu ideju meklētājs un realizētājs latviešu mūzikas vēsturē, izcils diriģents ar visilgāko - 53 gadu virsdiriģenta stāžu.

Nedēļas nogalē Baldoni pieskandināja vairāk nekā trīs simti koristu. Dziesmas par godu izcilajam diriģentam, kurš 53 gadus bija dziesmu svētku virsdiriģents un goda virsdiriģents, skanēja dažādās vietās pilsētā. 

Daudzus gadu desmitus Dūmiņš stājās kora priekšā, bet šoreiz, atzīmējot izcilā diriģenta simto gadskārtu, svētku gājiena dalībnieki godināt diriģentu devās pie viņa pieminekļa Baldones kapsētā. “Otra tāda nav. Es domāju, ka viņš bija izcils diriģents. Viņš varēja izdarīt jebko ar kori, tas iznāca dabīgi. Reizēm viņš bija arī bišķi skarbāks, bet - tā kā vajadzēja,” saka Jānis Dūmiņš, J. Dūmiņa dēls, Baldones jauktā kora “Tempuss” dalībnieks.

Jānis Dūmiņš esot ieviesis arī dažādus tehniskus uzlabojumus koru skanējumam, piemēram, līdz tam nepielietotus elpošanas vingrinājumus. Jānis Dūmiņš seniors esot bijis baldonietis piektajā paaudzē, tomēr viņa darba stilu joprojām atceras koristi visā Latvijā. “Mēs sēdējām eksāmenu komisijās, skatījāmies, kā top jaunie diriģenti. Viņš bija ļoti prasīgs muzikālā ziņā. Ne tik daudz tai diriģēšanas tehnikā kā muzikālā ziņā, kādam jābūt labam diriģentam un augstas klases mūziķim,” uzsver Juris Kļaviņš kordiriģents, dziesmu svētku goda virsdiriģents.

Svētku kulminācija bija koru kopkoncerts “Zeme. Cilvēks. Dziesma”, kurā izskanēja daudzas latviešu tautai nozīmīgas kora dziesmas. Koristi cer, ka Jānim Dūmiņam veltītie dziesmu svētki varētu kļūt par jaunu tradīciju Baldonē.#SIF_NVZ2022