Baldonē jau gadiem neievēro Atkritumu apsaimniekošanas likuma prasības

Pēc Baldones pievienošanas Ķekavai atklājies, ka atkritumu apsaimniekošana Baldonē notiek pēc pirms desmit gadiem noslēgta sadarbības līguma bez iepirkuma. Lai situāciju mainītu, šodien domes sēdē nolēma izstāties no faktiski neesošās apvienības. Kas turpmāk izvedīs atkritumus, joprojām nav skaidrs. Pret apsaimniekotāja maiņu iebilst arī iedzīvotāji, kuri savākuši vairāk nekā 700 parakstus.

Aptuveni 6000 baldoniešu radītos atkritumus jau ne pirmo pirmo gadu desmitu apsaimnieko Ogres uzņēmums SIA “Marss”, un liels bijis iedzīvotāju pārsteigums, ka Ķekavas novada pašvaldība, kuras sastāvā pēc Administratīvi teritoriālās reformas (ATR), ir arī Baldone, plāno jau drīzumā sadarbību pārtraukt. Pret šādu nodomu baldonieši tikai dažu dienu laikā savākuši vairāk nekā 700 parakstu un vēstuli nosūtījuši gan novada domei, gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), gan Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB).

Sadarbība ar Ogres uzņēmumu sākusies 1999. gadā, tolaik apvienojoties piecām Pierīgas pašvaldībām. Mainoties Atkritumu apsaimniekošanas likumam, pašvaldībām bija jānoslēdz koncesijas līgums, uz kura pamata varētu veikt vienotu iepirkumu. Tomēr 2011. gadā uzsāktā koncesijas procedūra tā arī nav rezultējusies ar koncesijas līgumu, tāpēc VARAM ieskatā šāda sadarbība neatbilst likuma prasībām. “Te visu laiku ir procesā, bet realitātē turpina tas pats apsaimniekotājs, ar kuru līgums bijis noslēgts aizsenos laikos,” norāda Rudīte Vesere, VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore.

“Process balstās uz savstarpēji noslēgtu līgumu, ka mēs, piecas pašvaldības, tajā piedalāmies. Uz tā pamata tika pagarināti līgumi ar esošo apsaimniekotāju, jo, ja ir kopīga vienošanās par kopīgu iepirkumu, tad katra pašvaldība atsevišķu iepirkumu rīkot nevarēja,” skaidro Karīna Putniņa, Ķekavas novada domes deputāte, ilggadēja Baldones novada domes priekšsēdētāja.

Pēc pēdējās ATR īstenot sākotnējo ieceri īsti vairs neesot iespējams, jo no piecām pašvaldībām palikušas divas, tāpēc Ķekavas domes sēdē šodien tika lemts par izstāšanos no šī projekta. Daži deputāti gan uzskata, ka likuma neizpildīšana nav pietiekams iemesls, lai pārtrauktu līdzšinējo sadarbību, savukārt citi bažījas, kas notiks pēc 31. marta, kuru Ogres “Marss”, pamatojoties uz pašvaldības paziņojumu, norādījis kā pēdējo dienu atkritumu apsaimniekošanai.

Kā skaidro domes vadība, variantu, kā šādu situāciju nepieļaut, esot daudz. Ar deputātu balsojumu, kura iznākumu īsti noteikt varēja tikai domes jurists, Baldone no koncesijas ir izstājusies. Kas notiks tālāk? “Manā ieskatā pašvaldība tam ir gatava. Kurš no scenārijiem tiks īstenots, atkarīgs no divu augstākstāvošu institūciju atzinumiem: VARAM un IUB. Pagājušajā piektdienā vēstules ar lūgumu skaidrot situāciju ir nosūtītas. Nu nebūs tā, ka Baldone pārvērtīsies par Neapoli,” saka Juris Žilko, Ķekavas novada domes priekšsēdētājs.

Sarunā ar ReTV ministrija kā vienu risinājumiem redz divu atkritumu apsaimniekošanas zonu noteikšanu novadā, kas ļautu rīkot jaunu iepirkumu Baldonei vai paplašināt Ķekavā jau esošā apsaimniekotāja darbību līdz jaunam konkursam.