Baldones vērtības “Meža galerijā”

Aptuveni desmit kilometrus garajā Riekstukalna takā Baldonē pirmais objekts ir “Meža galerija”, kurā mākslinieki izstādījuši īpaši āra apstākļiem gleznotus lielformāta darbus.

Mākslinieks, Baldones mākslas skolas direktors Tālivaldis Muzikants saka: “Gleznot var dažādi, bet šī te galerija faktiski ir jau otro gadu turpinās. Mākslinieki, tai skaitā arī es, glezno uz finiera saplākšņa ar akrila krāsām. Pēc tam šie darbi ir lakoti. Mēs ļoti ceram, ka tie saglabāsies vēl ilgus gadus, jo šī lakas kārta pasargā gan akrilu, gan pašu darbu.”

Pirmās gleznas “Meža galerijā” tapušas pagājušās vasaras plenērā, kurā piedalījušies mākslinieki no dažādiem Latvijas reģioniem. Šogad epidemioloģiskie apstākļi pieļāva vien attālinātu gleznošanu, tāpēc uzrunāti vietējie mākslinieki, kuri savos darbos atspoguļojuši, viņuprāt, nozīmīgākās vērtības Baldonē. Tā no Meža galerijas noraugās dažādi dzīvnieki, tostarp, sila ķirzaka un arī Baldones mežs.

Muzikants, mākslinieks Emīls-Kristiāns pauž: “Šis ir tieši šis pats mežs. Ļoti tuvu no šejienes ir ņemts arī atsauces attēls, pēc kura es veidoju šo gleznu. Es to esmu izveidojis tādu nedaudz fragmentāru, jo uzskatu, ka katrs cilvēks ierauga savu aspektu no meža, savukārt, visus šos aspektus savienojot kopā, izveidojas tāda pilnīgā mozaīka, no kuras mēs varam iegūt, kas tad īsti tai mežā slēpjas.”

Pēkšņi gan skatam paveras Rīgas tilti, tomēr arī šajā darbā slēpjoties Baldones vērtība. “Tieši no Baldones Riekstukalna torņa var redzēt Rīgas torņus, un tas tiešām ir ļoti iespaidīgs skats. Es parasti izmantoju savus personīgos piedzīvojumus un iespaidus. Tās ir pastaigas ar savu suni Baldones mežos. Kā gala mērķis mēdz būt arī Riekstukalns, no kura tā Rīga redzama,” stāsta māksliniece Rita Pranča.

Pašlaik Meža galerija ar divdesmit deviņām lielformāta gleznām stiepjas apmēram 0,5 kilometra garumā. Gan paši otas meistari, gan galerijas idejas autori cer, ka neparasto izstādi izdosies papildināt arī turpmāk.

Baldonieši gan neesot pirmie, kas gleznas izvietojuši dabā. Pirmā šāda veida izstāde esot tapusi Cēsīs, bet šobrīd brīvdabas ekspozīcijām gatavojoties arī Vecumniekos un Iecavā.