Baltijas jūrā turpina ieplūst neattīrīti notekūdeņi

Baltijas jūrā šodien turpina ieplūst neattīrīti notekūdeņi pēc tā, kad svētdienas pēcpusdienā sabruka Liepājas notekūdeņu attīrīšanas iekārtu rezervuāra siena. Lai avāriju novērstu pēc iespējas ārtāk, uzņēmums “Liepājas ūdens” būvēs pagaidu kanalizācijas vadu. Tikmēr iedzīvotāji Kurzemes piekrastē aicināti atturēties no peldēm Baltijas jūrā. 

Liepājas notekūdeņu attīrīšanas iekārtu pirmsattīrīšanas rezervuārs ir četrkantīga tvertne, kas sastāv no divām sekcijām. Tajās nonāca neattīrīti notekūdeņi un lietusūdens. Svētdien šai tvertnei sabruka viena no sienām, Baltijas jūrā sāka ieplūst neattīrīti notekūdeņi. Šodien uzņemuma “Liepājas ūdens” vadītājs Andis Dejus gan klātienē, gan arī attālināti, tiekoties ar medijiem, skaidroja, ka uzņēmums meklē risinājumus, kā neattīrītos notekūdeņus novirzīt uz to rezervuāra sekciju, kas avārijā nav cietusi. “Mēs būvēsim pagaidu kanalizācijas vadu, kas apietu šo sagruvušo sekciju, bet attiecībā uz to, kāpēc tā notika – esmu kontaktējies ar Rīgas Tehniskās universitātes speciālistiem. Šīs dienas laikā vienosimies par ekspertīzes veikšanu objektā.”

Dejus norāda, ka uzņēmuma darbinieki būvi esot apsekojuši katru dienu. Nekas neesot liecinājis, ka rezervuāra siena varētu atdalīties. Šodien ir apturēta visa veida notekūdeņu plūšana uz attīrīšanas iekārtām, tie uzkrājās kanalizācijas tīklos un rezervuāros pirms notekūdeņu attīrīšanas iekārtām. Taču, kad tie būs pilni, atkal palielināsies neattīrītu notekūdeņu apjoms, kas nonāk jūrā. Valsts vides dienesta (VVD) aprēķini liecina, ka pagaidām stundā Baltijas jūrā ieplūst aptuveni 400 kubikmetri neattīrītu notekūdeņu. “48 stundu modelis, kas vakar tika radīts, uzrāda, ka līdz rītdienas pēcpusdienai plkst. 16.00 piesārņojums mazākā vai lielākā veidā sasniegs Pāvilostu,” sakaVVD Kurzemes reģiona pārvaldes vadītāja Evita Šestakova.

VVD pagaidām nevar noteikt videi nodarīto kaitējumu, jo avārija vēl nav novērsta. Tikmēr atbildīgie dienesti seko līdzi, kā notekūdeņu noplūde ietekmē ūdens kvalitāti Baltijas jūras piekrastē. 

Liepājas valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš: “Analīzes tiek veiktas gan Liepājas pilsētā, gan arī Medzes pagastā. Vakar konstatējām, ka lielākās vēja straumes un vējš virzās uz Medzes pusi.”

Lai lieki neapdraudētu savu veselību, iedzīvotāji Liepājā un Dienvidkurzemes novadā aicināti atturēties no peldēm Baltijas jūrā, kā arī ikdienā regulāri mazgāt rokas. Tāpat cilvēki aicināti mazāk lietot ūdeni, lai tas nenoslogotu kanalizācijas sistēmas.Foto: Dienvidkurzeme, Facebook