Baltkrievijas pilsonim par spiegošanu piespiež astoņu gadu cietumsodu

Rīgas pilsētas tiesa Vidzemes priekšpilsētā šodien kādam Baltkrievijas pilsonim par spiegošanu Baltkrievijas militārā izlūkdienesta uzdevumā piesprieda cietumsodu uz astoņiem gadiem, kā arī probācijas uzraudzību uz trīs gadiem.

Saskaņā ar Krimināllikuma 52.panta ceturto un piekto daļu soda izciešanas laikā viņam tika ieskaitīta aizturēšanā pavadītais laiks no šī gada 15.februāra līdz 17.februārim, kas atbilst divām brīvības atņemšanas dienām, un apcietinājumā pavadīto laiku no 17.februāra līdz sprieduma spēkā stāšanās brīdim.

Tāpat tiesa lēma atstāt negrozītu drošības līdzekli - apcietinājumu.

Prokurore, aizstāve un apsūdzētais desmit dienu laikā no saīsinātā sprieduma pasludināšanas dienas varēs iesniegt tiesai rakstveida lūgumu par pilna sprieduma sagatavošanu.

Pilno spriedumu var pārsūdzēt vai noprotestēt desmit dienu laikā no pilna sprieduma pieejamības dienas apelācijas kārtībā Rīgas apgabaltiesai.

Jau ziņots, ka apsūdzību rosināja celt Valsts drošības dienests (VDD). Minēto Baltkrievijas pilsoni aizdomās par spiegošanu VDD ciešā sadarbībā ar Militārās izlūkošanas un drošības dienestu (MIDD) aizturēja šogad 15.februārī.

VDD iepriekš izplatītā informācija liecina, ka minētā persona Baltkrievijas militārā izlūkdienesta uzdevumā slēpti fotografējusi un filmējusi Latvijas aizsardzības sistēmas objektus, elektroapgādes kritisko infrastruktūru, kā arī nozīmīgus civilās infrastruktūras objektus.

Dienesta izmeklēšanas gaitā iegūtā informācija liecina, ka persona ieguvusi izlūkinformāciju par vismaz 17 valstiski svarīgiem objektiem.

VDD vērtējumā šāda rakstura informācija Baltkrievijai, kā arī tās sabiedrotajai Krievijai varētu būt noderīga iespējama militāra konflikta gadījumā ar NATO, tajā skaitā Latviju, lai plānotu diversijas vai uzbrukumus militāriem objektiem un valsts kritiskajai infrastruktūrai.

Tādējādi personas nelikumīgā veidā iegūtā un Baltkrievijas militārajam izlūkdienestam nodotā informācija potenciāli varētu nodarīt būtisku kaitējumu Latvijas valsts pamatfunkciju nodrošināšanai un aizsardzības spējām militāra konflikta apstākļos.

Izmeklēšanas gaitā noskaidrots, ka Baltkrievijas pilsonis slepenai sadarbībai savervēts un apmācīts Baltkrievijas teritorijā.

Minētajai personai kā drošības līdzeklis ir piemērots apcietinājums.

Pēdējos gados VDD aizturējis un rosinājis prokuratūrai apsūdzēt vairākus Latvijas valstspiederīgos par spiegošanu Krievijas labā. Pazīstamākais no iespējamiem spiegotājiem ir nu jau bijušais Saeimas deputāts Jānis Ādamsons, kura lieta patlaban atrodas pirmās instances tiesā.


Foto: Freepik