Bardu festivālā dzied dziesmas poļu, krievu un latviešu valodās

Ar trim koncertiem aizvadīts 20. Starptautiskais autordziesmu festivāls Ventspilī un Rīgā. Festivālam dots “Tatjanas dienas” nosaukums, jo janvārī Tatjanas svin savu vārda dienu. 

Dziesmas izpildītāji šiem koncertiem piesakās jau vairakus gadus iepriekš, jo šāda žanra festivāls ir vienīgais Baltijā, kas kļuvis atpazīstams kā vieta, kur satiekas draugi kā no austrumiem, tā no rietumiem. 

Autordziesmu festivāls, ko organizē Ventspils mūziķu grupa ar tādu pat nosaukumu “Tatjanas diena”, gadu gaitā izaudzis no mazas kultūras centra zālītes, bet savā 20 gadu jubilejā jau piepilda koncertzāli “Latvija”. Šogad pirmo reizi festivāla vēsturē aizvadīts koncerts arī Rīgā, jo ne visiem iespēja autordziesmas cienītājiem ir iespēja aizbraukt līdz Ventspilij. Koncerta devīze ir “Draugi satiekas atkal!”. Tā labi raksturo dziesmu festivālu: šogad te satikās bardi no astoņām valstīm. Dziesmas tika dziedātas poļu, krievu un latviešu valodās. “Man vienmēr patīk teikt, ka šis ir viens no nedaudzajiem žanriem, kas vēl saglabājis autentisku dziesmas tapšanas veidu caur kaut ko piedzīvotu un pārdzīvotu. Kā nāk tā dziesma, nevis saņemts finansējums no Kultūrkapitāla fonda, teiksim, jāsaraksta 11 dziesmas par dzelzceļniekiem,” saka festivāla dalībnieks Ēriks Loks.

Dalībnieku vidū arī kara bēgle no Ukrainas, dziedātāji no Vācijas, Čehijas, Baltkrievijas, Igaunijas. Vistālāk braukusi dalībniece no Izraēlas.

Festivāla programma paredz katru gadu uz Latviju aicināt kādu, kas līdz šim vēl nav dalījies ar savu daiļradi, bet dalībnieku vidū ir arī tādi, kas piedalās jau no festivāla pirmā koncerta pirms 20. gadiem.

Autordziesmas reti izpilda uz lielām skatuvēm. Tas ir tautā iemīļots mūzikas formāts, ko izpilda virtuvēs un pie ugunskuriem ar ģitāram un vijolēm. Visbiežāk bardi atskaņo savu dzeju un savu mūziku, retāk izvēlas kāda cita dzejnieka darbus. Maija Kalniņa no Daugavpils ir festivālā pirmoreiz, viņa sava pavadījuma mūziķus sastapa Ventspilī, improvizējot festivāla ietvaros: “Mums bija tikai viens mēģinājums. Bija ļoti labi profesionāļi no Baltkrievijas, kuri man jauki nospēlēja gan ģitāras pavadījumu, gan vijolītes piespēles. Šādā kompānijā es pirmoreiz muzicēju. Tāpat pirmo reizi dzīvē muzicēju šādā lielā koncertzālē.”

Bardu dziesmas festivāls Ventspilī kopš 2003. gada notik katru gadu janvārī. Tas atcelts vien pandēmijas ierobežojumu gadā, bet pagājušajā gadā, vēl kovida ierobežojumu laikā, tie, kas nevarēja šķērsot robežas, festivālam pieslēdzās attālināti. Foto: Ventspils Nacionālo kultūras biedrību asociācija