Baronu laiku krāšņumā atdzimst greznākā Krustpils pils zāle

Salīdzinot to, kāda Krustpils pils lielā zāle izskatījās pirms būvdarbu sākuma un kāda tā ir tagad, aizraujas elpa. Arī pašiem Jēkabpils Vēstures muzeja darbiniekiem bijis patīkams šoks, pirmo reizi ieraugot zāli pēc atjaunošanas. Brīdis bija ilgi gaidīts, jo zāles griestu pārseguma defektu dēļ būvdarbi kādu laiku bija apturēti, kamēr tika izstrādāts atsevišķs būvprojekts.

Jēkabpils Vēstures muzeja Komunikāciju nodaļas vadītāja Kate Riekstiņa saka: “Tas, kā ir šobrīd, tas ir neticams darbs šeit paveikts. Mēs paši esam ārkārtīgi priecīgi par to, kas ir noticis šai zālē, ka tā ir atguvusi savu izskatu, kādu ir pelnījusi un kādam tam bija jābūt.”

Zāle tika atjaunota, ņemot vērā vēsturiskās fotogrāfijas, kurās iemūžināta telpa, kāda tā izskatījās 19.gadsimta beigās – laikā, kad pilī saimniekoja baroni fon Korfi. Fotogrāfijas tika rūpīgi pētītas un analizētas, lai zāles jaunais izskats būtu pēc iespējas tuvāks tam, kāds tas bija pirms aptuveni pusotra gadsimta.

Kate Riekstiņa: “Korfu laikā, kad šeit baroni saimniekoja, šeit notika pieņemšanas, balles, visi greznie svētki, pasākumi. Tas viss notika tieši šeit, šajā zālē. Kad zāle ir atguvusi savu skaisto izskatu, atdzimusi pat varētu teikt, šeit arī ir plānoti dažādi kultūras pasākumi, lielāki notikumi, koncerti, dzejas lasījumi – lielie kultūras pasākumi.”

Viens no iespaidīgākajiem interjera elementiem ir lielā lustra. Arī tā gatavota pēc vēsturisko fotogrāfiju parauga, tikai - atšķirībā no baronu fon Korfu laikiem - sveču vietā lustrā mirdz elektriskās lampiņas. Grīdu klāj parkets – muzeja pārstāve Kate Riekstiņa skaidro, ka arī tas veidots pēc vēsturisko liecību parauga.

Būvdarbus veica akciju sabiedrība “Būvuzņēmums Restaurators” un SIA “Erbauer Group”, un darbi tieši zāles atjaunošanai izmaksāja aptuveni 500 tūkstošus eiro. Lai gan Jēkabpils Vēstures muzejs jau rīt, 4.jūnijā, drīkstēs vērt savas durvis apmeklētājiem. 2.stāvā, tostarp greznajā zālē, apmeklētāji diemžēl pagaidām netiks ielaisti, jo ir jāpabeidz ekspozīcijas iekārtošana. Vēl nav aizkaru, mēbeļu un citu interjera elementu. Tomēr muzeja darbinieki pauž cerību, ka nepaies ilgs laiks līdz brīdim, kad ikviens interesents varēs klātienē izjust baronu laiku atmosfēru.