Baušķenieki pieminekļa nogāšanu sauc par okupantu atriebību

Valsts policija turpina meklēt vainīgos, kuri Bauskā naktī no svētdienas uz pirmdienu nogāza pieminekli Bauskas aizstāvjiem. Tikmēr ReTV uzrunātie baušķenieki to sauc par okupantu atriebību, interesējas, kad pieminekli atkal uzstādīs. Lai gan nogāztais piemineklis nav pašvaldības īpašums, tas tikšot atjaunots un iekļauts publiskās ārtelpas plānā. 

Ziedi un svecītes pie represēto pieminekļa Bauskā šodien atgādina par nedēļas nogalē atzīmēto piemiņas dienu 1949. gadā izsūtītajiem, bet turpat netālu bezpalīdzīgi guļ Bauskas aizstāvjiem veltītais piemineklis, kuru kāds vandalis naktī no svētdienas uz pirmdienu vienkārši nogāzis. ReTV uzrunātie baušķenieki to sauc par atriebību.

Ielas otrā pusē dzīvojoša kundze norāda uz zaļo zonu, kurā redzamas dziļas traktortehnikas pēdas. Tomēr tās izrādās atstājusi uzņēmuma “Vides servisa” tehnika, atbrīvojot lielo marmora pieminekli no troses, kas bijusi ap to apmesta. Nogāzts piemieneklis, visticamāk, esot bez traktortehnikas palīdzības. “Apkārt piemineklim bija apmesta metāla troses cilpa, kas bija izstiepta pietiekami tālu. Pa diagonāli līdz Mēmeles senkrasta augšējai daļai, kur ir liepu aleja. Tajā vietā var saprast, ka piemineklis nogāzts ar kādu rokas vinčas palīdzību. Visticamāk, ka tie nav baušķenieki, ka tie atbraukuši viesturnejā. Iepriekš ir veikta izpēte, izpētīts, ka tuvumā nav videokameru, stāta vēsturnieks Raitis Ābelnieks.

Piemlis Bauskas aizstāvjiem pret otrreizējo padomju okupāciju 1944. gadā uzstādīts 2012. gadā. Tā idejas autors un galvenais finansētājs bija nu jau mūžībā aizgājušais Imants Zeltiņš, kurš pats bija piedalījies kaujās par Bausku. Piemineklis, kuram pēc nogāšanas nedaudz bojāts arī postaments, neesot pašvaldības īpašums, tomēr pašvaldība apmaksāšot pieminekļa atjaunošanu un uzstādīšanu. Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis norāda: “Es domāju, ka nav problēmu uzstādīt pieminekli, sagatavot tāmi un apmaksāt, kas nepieciešams, lai pieminekli atjaunotu. Pēc tam, ja atradīs tos vainīgos, tad izdevumus arī piedzīt no vainīgā.”

Skvērā līdzās Brīvības ielai atrodas stēlas un trīs pieminekļi. Pašreiz ne viens no tiem nav apgaismots. Nav arī novērošanas kameras, tomēr, kā norāda domes priekšsēdis, šis atgadījums liekot no kļūdām mācīties. Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis saka: “Mēs strādājam pie publiskās ārtelpas projekta, kas saistīts ar Pilskalna teritorijas labiekārtošanu. Mēs, protams, paplašinām šo teritoriju līdz ceļam. Tajā iekļaujas arī pieminekļu aleja. Videokameru tīkls vienmēr tiek paplašināts, kaut kad jau būs arī tur.”

Valsts policija par notikušo uzsākusi kriminālprocesu par noziedzīgiem nodarījumiem pret vispārējo drošību un sabiedrisko kārtību.