Baušķenieku atmiņas par barikāžu laiku apkopo grāmatā

Pēc asiņainajiem 1991. gada 13. janvāra notikumiem Viļņā aizstāvēt Latvijas trauslo neatkarību, uz barikādēm Rīgā posās cilvēki katrā pagastā un pilsētā.

Latvijas Tautas frontes (LTF) Bauskas rajona nodaļas vadītājs (1990.-1992.) Edmunds Jakubonis stāsta, ka Godmanis un arī pārējie ticēja savai valdībai, ka esot valsts vīri. “Mums ir Saeima, mums ir valdība un mēs varam tādā veidā to risināt, bet šajā gadījumā varēja just, ka valdībai un Saeimai spēka ir pamaz bez tautas tā lielā saieta, kas arī bija 13. janvārī krastmalā,” viņš pauž. Tiek pieminēts, ka tas bija brīdis, kulminācija, kad varēja pateikt, ka cilvēki vēlas brīvu Latviju.

Simtiem cilvēku uz barikādēm devās arī no Bauskas. Toreizējais LTF Bauskas rajona nodaļas vadītājs stāsta, ka liels bijis atbalsts no daudziem toreizējiem kolhozu priekšsēdētājiem un MRS, kas palīdzējuši ar tehniku.

Baušķenieku atmiņas par Atmodas laika notikumiem jau vairākus gadus apkopo iecavnieks Maksims Krutikovs. Pirms trīsdesmit gadiem viņš gan vēl nemaz nebija dzimis, un arī viņa vecāki neesot bijuši aktīvi to laiku notikumu dalībnieki. Tomēr jau piecpadsmit gadu vecumā Maksimam radusies interese par Latvijas Atmodu, un materiālu apkopošanu grāmatā. Pagājušā gada pavasarī kopā ar komandu izdota pirmā grāmata ''Kaut pastalās, bet brīvi'', bet tagad uzsākts darbs pie otrās -''Pārmaiņu vētras stūrmaņi''.

Maksims stāsta, ka jebkura intervija esot atmiņā paliekoša – vienmēr uzzina jaunus faktus, saņem atgādinājumu par to, ko jau zinājis. “Es tiešām ļoti apbrīnoju tos cilvēkus, kuri bija gatavi kailām rokām aizsargāt mūsu valsts neatkarību.”

Pandēmijas laikā noorganizēt intervijas gan neesot viegli, jo daudzi, toreizējie jaunekļi, ar mūsdienu tehnoloģijām nav uz ''tu'', tomēr gaidīt arī vairs nevarot.

Jaunajā grāmatā paredzēts apkopot ap septiņdesmit Bauskas puses Atmodas laika dalībnieku liecības, no kurām pašreiz ierakstīta aptuveni puse.