Bažas par sabiedriskās dzīves iznīkšanu pierobežā

Vienīgā vieta pagastā, kur pulcēties kultūras pasākumos, – tā par Vides un izglītības centru “Ķepa” saka pierobežas iedzīvotāji Krāslavas novadā. Centrs blakus Baltkrievijas robežai izveidots pirms vairāk nekā desmit gadiem, tajā sniedz arī dažādus tūrisma pakalpojumus. Tomēr energokrīzes rezultātā augošās uzturēšanas izmaksas pašvaldībai liek jostu savilkt ciešāk, jau gada nogalē tiks lemts par šī centra optimizēšanu. 

“Ķepa” darbojas jau vairāk nekā desmit gadus, dažādu projektu gaitā centrā izveidotas ekspozīciju zāles ar dabas bagātībām un medību trofejām, ir arī saieta nams, radošo spēļu klase, iespēja organizēt konferences un saviesīgus pasākumu. Tomēr nupat Krāslavas novada pašvaldībā skatīts jautājums par šīs vietas optimizāciju. Vietējie uzskata, ka jau tā mazapdzīvotā pierobeža paliks vēl tukšāka. Vides izglītības un kultūras centra “Ķepa” vadītāja Regīna Stepiņa stāsta: “Tā ir sirdssāpe, visi pārdzīvo par to, ka tā vietiņa vienīgā, tieši mūsu pusē, vienīgā vieta, kur var cilvēki sanākt kopā.  Pa vienu diennakti bija savākti 674 paraksti, bet uz to brīdi, kamēr bijām sēdē, “Whatsapp” vēl nāca fotogrāfijas vēl ar sarakstiem klāt.”

Saskaroties ar plašu sabiedrības pretestību, lēmuma pieņemšana atlikta par diviem mēnešiem. Pašvaldībā skaidro, ka izdevumi darbinieku atalgojumam un telpu uzturēšanai gadā ir aptuveni 30 000 eiro. Turpinoties energokrīzei, šis finansējums būs vairāk nepieciešams skolām un medicīnas iestādēm. Krāslavas novada domes priekšsēdētājs Gunārs Upenieks saka: “Vienmēr rodas jautājums, kāpēc tur uztaisīja? Mēs arī brīnījāmies, bet bija Dagdas pašvaldībai cilvēki, kas teica, ka Latvijā viss un pierobežā viss būs! Tagad ir situācija, ka tajā pusē ir problēmas. Ieskaitot robežzonu, ieskaitot visas atļaujas, kā mēs tagad redzam, arī pastiprināto ārkārtas situāciju.”

Tikmēr “Ķepā” uzsver, ka šogad te viesojušies vairāk nekā 500 tūristi, neieskaitot kultūras norišu apmeklētājus. Regīna Stepiņa: “Mums ir ienākumi no degustācijām, izīrējam telpas ar inventāru un guļamvietas, ir arī ieejas biļete uz izstāžu zāli. Mums ienākumi par pagājušo gadu bija vairāk nekā 3000 eiro. Cilvēki brauc. Vienīgi vietiņa varbūt ir nedaudz tālāk no tiem lielajiem asfaltētajiem ceļiem.”

Izstāžu eksponātus iecerēts pārvietot uz aptuveni 30 kilometrus attālo Jaundomes muižu, bet “Ķepas” telpas, sakārtojot likumdošanu, par simbolisku samaksu iznomāt. Taču Neikšānos rocība nav tik liela, tieši “Ķepa” šaipus ir vienīgā vieta ar darba iespējām pašvaldībā,  turklāt – regulāri kopjot teritoriju strādā arī tā dēvētie “simtlatnieki”.

Kā vienu no situācijas risinājumiem “Ķepas” komanda redz dalību programmā “Latvijas skolas soma”, taču tur pagaidām lielāka vērība pievērsta kultūras mantojumam un mākslai, nevis vides izglītībai, tūrismam vai ēdienu meistarklasēm.


#SIF_NVZ2022