Bēdīgs padomjlaika bumbu patvertņu tehniskais stāvoklis

Ne tikai soma ar tuvākajās 72 stundās nepieciešamāko, bet arī drošs patvērums X stundā kļuvis par aktuālu jautājumu arī Latvijā, kopš Ukrainā sākusies karadarbība. ReTV Ziņu dienests divās pašvaldībās – Valmieras un Cēsu novadā – interesējās, kādā stāvoklī ir bumbu patvertnes. “Tās bija diezgan plašā lokā pa Valmieru – zem dažādām iestādēm. Ir zem bijušās “Latvenergo” ēkas Raiņa ielā, ir parkā blakus ugunsdzēsēju depo Tērbatas ielā,” stāsta Jānis Skrastiņš, Valmieras novada Civilās aizsardzības un ugunsdzēsības dienesta vadītājs.

Civilās aizsardzības speciālistam Jānim Skrastiņam pavisam zināmas 20 bumbu patvertnes Valmieras novadā. Viena no tām, kur iekļūt izdodas ReTV Ziņu dienestam, atrodas zem naktskluba, bet vajadzības gadījumā kā drošs patvērums pašlaik tā nebūtu izmantojama. “Bija jābūt speciālām hermētiskām bieza slāņa durvīm. Šīm vietām bija jābūt aprīkotām ar speciālu ventilāciju, kurā iekšā ir speciāla filtru sistēma, kas filtrē gaisu, kas nāk no āra - gadījumā, ja būtu nevis parastas bumbas, bet bumbas ar radioaktivitāti. Bija dzeramā ūdens pievads vai rezerves, lai cilvēki varētu šeit minimums 24, bet arī vairāk nekā 70 stundas šeit, neizejot ārā, atrasties un dzīvot,” saka Jānis Skrastiņš.

Gan šī, gan citas bumbu patvertnes Valmieras novadā padomju laikā būvētas nelielas, domājot tikai par vietējās partijas elites glābšanu. Tās visas nonākušas privātīpašumā, taču nav tikušas uzturētas to sākotnējam nolūkam – tas būtu pārāk dārgi. Līdz šim arī šķitis, ka nevajadzīgi. Tāpēc ne vien Valmieras, bet arī Cēsu novadā patvertņu tehniskais stāvoklis ir bēdīgs vai arī tās pārbūvētas.  “Patvertnes nav uzturētas gadu desmitiem. Līdz ar to ir jāsaprot, ka tas ir tikai daļējs un ārkārtīgi īslaicīgs risinājums kaut kāda apdraudējuma gadījumā,” norāda Atis Eglītis-Egliņš, Cēsu mēra vietnieks (JV).

Cēsīs uzsver, ka apdraudējums patlaban esot teorētisks, tāpēc informēt par vietām, kur atrodas vecās patvertnes, patlaban nav plānots. Valmierā atzīst, ka iedzīvotājos esot jūtams uztraukums, tāpēc cilvēkus informējot, ka krīzes brīdī var slēpties dzīvojamo māju pagrabos vai, ja ir tāda iespēja, pie radiem laukos. 


Foto: bumbu patvertne Cēsīs