Bēgļu izmitināšanai trūkst telpu un naudas

Ukrainas iedzīvotāju izmitināšanai Ķekavas novada pašvaldība pielāgojusi sešas telpas slēgtajā sociālās rehabilitācijas centrā Baldonē. Sarūkot valsts finansējumam bēgļu izmitināšanai, tas gan būšot daudz par maz, bet sakārtot visas rehabilitācijas centra telpas, kurās varētu ievietot vairāk nekā 300 kara bēgļu, neesot iespējams finanšu trūkuma dēļ.

Pirms trīs gadiem likvidētais Baldones sociālās rehabilitācijas centrs tagad kļuvis par mājvietu kara bēgļiem no Ukrainas. Pirmā šeit ieradusies Katja ar desmit mēnešus vecajiem dvīņiem. Vairākus mēnešus viņa dzīvojusi Krāslavā, bet dzīves vietu nācies pamest. “Mēs dzīvojām ārpilsētas mājā. Tika nolemts, ka no tāda veida dzīvesvietām jāizvācas. Tā atbraucām šeit. Sadzīvisku lietu pietrūkst. Skapīšu, plauktiņu. Gultai gribējās citu matraci, bet tā ir normāli.”

Ukraiņu uzņemšanai pašreiz pielāgotas sešas istabiņas, kurās paredzēts izmitināt 24 cilvēkus. Kā ReTV skaidro sociālā dienesta vadītāja, puse no tām jau esot aizņemta. Lielākoties tie esot atbraucēji no citiem novadiem, kā arī tie, kuri Latvijā ieradušies tagad. Tomēr, sarūkot atbalstam, būšot jādomā arī par Ķekavas novadā esošo bēgļu izmitināšanu, kuri pašreiz dzīvo ģimenēs. “Kur liksim, godīgi sakot, vēl īsti nezinām. Mēs meklējam risinājumus. Iespējams, ka varēs kādā citā ģimenē pāriet, kura varbūt vēlēsies uzņemt,” saka Agnese Mence-Katkeviča, Ķekavas novada sociālā dienesta vadītāja.

Novērojumi liecinot, ka daļa kara bēgļu sākuši paši īrēt dzīvokļus, tomēr Pierīgā, kur iespējams atrast darbu, īres dzīvokļu esot ļoti maz. Pielāgojot visu lielo rehabilitācijas centra ēku ukraiņu vajadzībām, šeit varētu izmitināt 300 līdz 400 cilvēkus. Tomēr pat bagātā Ķekava nevarot atļauties ēkas pielāgošanā ieguldīt vairākus miljonus eiro. “Budžets jau bija saplānots. Mums “deg” arī izglītības jomā telpas, un sociālajā jomā mums arī ir problēmas, tad uz šo mirkli bez valsts palīdzības mēs to nevaram,” atzīst Inese Jēkabsone Ķekavas novada domes deputāte, Sociālās komitejas vadītāja.

Latvijas Pašvaldību savienībā skaidro, ka situācija līdzīga esot teju visos novados un pilsētās. Piedāvājumi pielāgot telpas esot arī no citām pašvaldībām, tomēr ne visi apstiprināti.

Ķekavas novads telpu pielāgošanai Baldonē pašreiz izlietojis 15 000 eiro. Ja valsts to kompensēs, tad varēšot pielāgot telpas vēl trīsdesmit cilvēku izmitināšanai.

 


 #SIF_NVZ2022