Beidzas sezona zemledus makšķerēšanai

Ledus Ventā sakustējies un tas nozīmē, ka zemledus makšķerniekiem, kas vēl nesen te bija sastopami no visas Kurzemes, sezona ir beigusies. Šie vīri, kas sasēduši uz ledus cits pie cita, ķer salakas.

Speciālisti skaidro, ka salakas ir lašveidīgā zivs, lai arī izmēros neliela. Klasifikatori salakām ierādījuši savu atsevišķu ciltskoku – salaku dzimtu. Ne visi zina, ka salakas ir tās pašas stintes, sniedzes un sņitkas - kā nu kurā Latvijas novadā tās sauc.

Tikko izvilktas no ūdens, zivis smaržo pēc zaļa gurķa. Vislabākos lomus parasti velk Ventā, Lielupē un Liepājas kanālā. Mazāk - ir arī Daugavā.

Latvijas reģistrētais salaku rekords pieder kādam ventspilniekam, kurš Ventā noķēra 170 gramu smagu un 26 centimetrus garu stinti. Nevajag aizmirst aizpildīt pieteikumu veidlapas, nosūtīt tās rekordu noformēšanai uz Latvijas Makšķerēšanas sporta federāciju.

Stintes trešajā dzīves gadā, sākot ar februāri, lielos baros dodas upēs uz nārstu. Migrācija var sniegties pat simts kilometru tālu, jo Ventā salakas nērš ikrus pat pie rumbas Kuldīgā.

Kurzemniekiem ziema, kurā var sēdēt uz ledus, nav katru gadu. Šogad tā bija izdevusies ar līdz pat -20C salu. Satikt varēja vīrus no Kuldīgas, Saldus, Aizputes, Ēdoles un daudz citām vietām. Jāpiebilst, ne tikai vīrus. Sen jau neviens nebrīnās, ka pie āliņģa sēž arī sievietes.

Iznārstojušās stintes jau vasarā atgriežas jūrā, bet to izšķīlušies mazuļi uz jūru dodas rudenī. Salakas dzīvo krietni ilgāk par ezeru salakām. 

Visbiežāk izmanto parastu ziemas makšķerītes kātu ar vaļēju spoli. Reizēm ķeras divas, reizēm - divdesmit. Salaku ēdelību grūti uzminēt. Tā kā upēs ir straumes, tad vajadzēs arī atsvarus. Ir, kas uzskata, ka salakas labāk ķert krēslas stundās, ir, kas uzskata, ka tikai krēslā.

Laikā, kad pasauli neplosīja pandēmija, uz Ventas ledus varēja satikt daudz lietuviešu makšķernieku. Kaimiņi brauca ar teltīm un prožektoriem, radot bažas dabas aizstāvjiem, jo pēc makšķerniekiem nereti palika daudz atkritumu uz ledus. Covid-19 ierobežojumu laikā kaimiņvalstu makšķernieku Ventā nav, bet tas nenozīmē, ka cilvēku mazāk.

Šī ziema ļāva izbaudīt zemledus makšķerēšanu vairāku nedēļu garumā, kas Kurzemē ir retums! Ledus Ventspilī pie upes izteces jau izkustējies un sācis savu ceļu uz jūru.