Bērni neēduši nepaliks

Tikšanos ar bērniem jaunajā mācību gadā gaida ne tikai skolotāji, bet arī skolu pavāri un virtuves darbinieki. Lai bērnus iepriecinātu, pirmajā mācību nedēļā ēdienkartē daudzviet paredzēti skolēnu paši iecienītākie ēdieni. Kādi darbi šajās dienās notiek skolu virtuvēs?

Valmieras Viestura vidusskolas virtuves personāls dienu pirms jaunā mācību gada sākuma aizvada kārtojot virtuves traukus un katlus, kā arī spodrinot ēdamzāles telpas. Pavarēs ReTV stāsta, ka arī viņas pēc vasaras ļoti gaida satikšanos ar bērniem. Īpaši rūpīgi pārdomāta pirmās nedēļas ēdienkarte.

Šogad skolā būšot vairāk nekā 870 audzēkņu, pusdienas pie kopējā galda ēdot ap 600 skolēnu, citi izvēlas ieturēt maltīti skolas kafejnīcā. Skolas virtuve pamazām saņem arī gatavošanai nepieciešamos pārtikas produktus. Kā pirmie atvesti dažādi sausie produkti: milti, makaroni, griķi. Atsevišķs plaukts atvēlēts produktiem, kas nesatur glutēnu un laktozi. 

Ēdināšanas uzņēmumā, kurš gatavo pusdienas visās Valmieras skolās, atzīst, ka jauno mācību gadu gaidījām ar bažām, jo ilgi nebija skaidrības par ēdināšanas izmaksām. Nu valdība šis bažas kliedējusi. SIA “Kantīne B” valdes priekšsēdētāja Iveta Boša: “Mums jau visas skolas sagatavotas pusdienu ražošanai, kolektīvi visur nokomplektēti, darbinieki pietiek, meitenes vasarā ir atpūtušās, nāks ar pozītīvām emocijām uz darbu. Pozitīvās emocijas arī liks katlā!”

Arī vairāk nekā 80 skolu virtuvēs, kur šogad strādās uzņēmums “Žaks-2”, valdot pamatīga rosība, lai sagatavotos skolēnu ēdināšanai. Uzņēmuma pārtikas tehnoloģe Ilona Dreimane ReTV norāda, lai varētu pilnvērtīgi pabarot bērnus, ļoti būtisks bija valdības lēmums palielināt finansējumu 1. līdz 4. klašu skolēnu brīvpusdienām no 1.42 eiro līdz 2.15. eiro par porciju. “Tas nenozīmē, ka būs divreiz lielāka porcija, nē. Tas knapi nosedz gan energoresursu, gan arī pārtikas produktu cenas palielinājumu, tai skaitā arī darbaspēka algas palielinājumu. Bet tai pašā laikā šis jaunais finansējums ir tas, kas mums ļauj izdzīvot šajā laikā.”

Latvijas Pašvaldību savienībā pārstāve Kristīne Kinča norāda, ka nav signālu, ka kādā Latvijas skolā jaunajā mācību gadā bērniem nevarētu sagatavot siltas pusdienas. “Bērni neēduši nepaliks, tiks paēdināti.”

Līdz ar valdības lēmumu palielināt finansējumu 1. līdz 4. klašu brīvpusdienām visām Latvijas pašvaldībām kopā savos budžetos papildus jārod divi miljoni eiro. #SIF_NVZ2022