Bērni saņem dāvanas no Svētā Mikolaja

Šodien, 19.decembrī, ukraiņi atzīmē Svētā Mikolaja dienu, kad bērni, no rīta pamostoties, zem spilvena atrod sev sarūpētās dāvanas. Mazie ukraiņi, kuri patvērumu rod Latvijā, neuztraucas, ka dāvanas šogad izpaliks, jo viņi zina – ja vien viņiem ir spilvens, Svētais Mikolajs viņus atradīs jebkur pasaulē. Lai bērnu sapnis šogad patiešām piepildītos, pārsteigumu no Svētā Mikolaja sarūpēja ziedotāji un brīvprātīgie no Talsu novada fonda.

Lai pirmdienas rītā 49 ukraiņu bērni varētu mosties ar dāvanām zem spilvena, brīvprātīgajiem darbs sākās jau svētdienā. Viņiem bija jānogādā saldumu paciņas Talsos, Virbos un Rojā, lai naktī Svētā Mikolaja pienākumu tālāk varētu pildīt vecāki. “Es arī bērnībā negulēju. Cik vien varēju, klausījos katru troksnīti – kad tad nāks, kad nāks Svētais Mikolajs un liks dāvanas? Lai redzētu. Bet, protams, mēs aizmiegam, tad no rīta pārsteigums, ka ir dāvaniņas,” saka Orisja Urtāne Gajevska, brīvprātīgā.

Orisjai ir ukraiņu saknes, tāpēc viņa zināja, ka bērniem šī tradīcija ir ārkārtīgi svarīga. Lai gan dāvināti pārsvarā tiek saldumi un nelieli nieki, brīvprātīgā saprata, ka vecāki paši nelūgs palīdzību to iegādei. Ziedotāju sarūpētās pakas ir pārsteigums arī pieaugušajiem. 

“Droši vien saldumu paciņu un kādu rotaļlietu,” Artjoms atklāj vēlmes, ko cer saņemt no Svētā Mikolaja. Viņš ir viens no četriem bērniem, kurš dzīvo kādreizējā Virbu skolā, kas šobrīd atvēlēta ukraiņiem. Bērni gan paspēj ieraudzīt ziedotāju dāvanas, taču tas nenozīmē, ka brīnums izpaliks. Lai arī šie svētki paies ne savās mājās un ir grūti, vecāki tomēr sarūpējuši dāvanas arī paši, pačukst, ko rūpīgi noslēpuši.

Svētais Mikolajs ir nabagu un bērnu aizbildnis. Gluži kā latviešu bērni ik decembri raksta vēstules Ziemassvētku vecītim, tā ukraiņi – Svētajam Mikolajam. Paklausīgie patiešām 19.decembra rītā tiek pie dāvanām, bet tie, kuri nav labi uzvedušies, zem spilvena atrod žagarus. Sākotnēji labdarības akcijā “Brīnumam tici” bija paredzēts paciņas sarūpēt bērniem līdz 12 gadu vecumam. “Saprotot, ka nevar ģimenē iedot tikai daļai bērnu, tāpēc visās ģimenēs, kurās ir bērni, sagādājām prieku,” saka Iveta Rorbaha, Talsu novada fonda valdes priekšsēdētāja.

Brīvprātīgo vidū arī mācītājs, kurš ar pieaugušajiem aprunājas. Visi kā viens viņam skumji atzīst, ka bija cerējuši Ziemassvētkus janvāra sākumā sagaidīt mājās. 

Labdarības akcijai ziedotāji atvēlēja vairāk līdzekļu nekā vajadzīgs saldumu paciņām, tāpēc janvāra vidū ukraiņu bērni dosies arī piedzīvojumā uz Klaunu māju.


#SIF_NVZ2022