Bērniem moderno tehnoloģiju dēļ pasliktinās redze

Viens no faktoriem, kas veicina redzes pasliktināšanos, ir tas, ka ikdienā arvien vairāk lietojam dažādas modernās tehnoloģijas. Jāsaka, līdz šim acu veselībai pievērsta nepietiekoša uzmanība – redzes problēmas atklāj novēloti.

Kāda 4. klases skolnieces mamma Ineta pauž, ka skolas māsiņa likusi nodot informāciju, ka nepieciešams meitu aizvest pie acu ārsta. Viņa stāsta, ka ir ātri noreaģējusi. Esot atklājies, ka meita ar labo aci redz tikai aptuveni 20 procentus.

Meitas tuvredzība ir iedzimta – atzīst skolnieces mamma. Abiem vecākiem ir redzes problēmas. Protams, lielu daļu sava loma tajā spēlē arī viedierīces. Pie tām mūsdienās jaunieši pavada daudz laika.

Mamma stāsta, ka meitai neesot bijušu sūdzību. Viņa atcerējusies, ka tad, kad likusi lasīt subtitrus, meita esot gājusi tuvu klāt televizoram. Vaicājot bērnam, kādēļ tik tuvu piegājusi telefonam, atbildēts, ka tā esot vieglāk.

Redzes problēmām artavu devušas arī attālinātās mācības pavasarī. Vēl viena problēma, uz ko norāda Ineta, liela daļa skolēnu mācībām izmanto telefonu, ne planšeti vai datoru, kam būtu lielāks un acīm labvēlīgāks ekrāns. Oftalmologi atzīst – skolas vecuma bērni arvien vairāk apmeklē palīdzību pie acu ārsta.

Sintija Grava, oftalmologs, atzīst, ka skolēniem redze pasliktinās tālumā. Covid-19 situācijas dēļ daudz esot jāmācās daudz pie datora – viss rada muskuļu sasprindzinājumu.

Ja tuvredzība ir redzes sasprindzinājuma dēļ, bojājumi ir atgriezeniski un nepieciešama tikai redzes terapija. Gadījumos, kad tuvredzība ir acs anatomiskā stāvokļa dēļ - visbiežāk ir neatgriezeniska.

Sintija Grava iesaka - vecākiem vairāk jākontrolē bērna pavadītais laiks pie viedierīcēm. Nepieciešams maksimāli liels ekrāns. Visideālāk būtu datoru pieslēgt pie televizora, jo tādā veidā acis tik ļoti neiesprings. “Vismaz 60 minūtes aktivitātes svaigā gaisā, jo ir pētījumos pierādīts, jo vairāk bērns pavada svaigā gaisā jo mazāk progresē šī te tuvredzība, actiņa labāk attīstās.”

Ārste arī atgādina - ik pēc divdesmit minūtēm acs ir jāatpūtina, piemēram, jāskatās vismaz sešu metru tālumā un tas jādara apmēram divdesmit sekundes. Būtiska nozīme ir arī apgaismojumam gan telpā, gan arī lietotajai ierīcei. 

Jo ātrāk redzes problēmas tiek atklātas, jo vieglāk tās ārstēt. Tikmēr vecākiem šajā tehnoloģiju laikmetā ieteikums rūpīgāk sekot līdzi bērna pavadītajam laikam pie dažādām viedierīcēm, arī ikdienas steigā censties pievērst uzmanību viņa redzes veselībai.