Bērnu vakcinācija sākas jau rīt

Jau rīt Latvijā sāksies bērnu vakcinācijā vecumā no pieciem līdz 11 gadiem. Potēt galvenokārt aicina bērnus ar hroniskām kaitēm. Bērnu vakcinācija pamatā notiks pie ģimenes ārstiem un ārstniecības iestādēs.

Jau nedēļas sākumā Latvija saņēma 54 tūkstošus īpaši bērniem paredzētās vakcīnu devas ar oranžas krāsas marķējumu. Vakar un šodien tās jau nogādātas iestādēs, kuras gatavas veikt vakcinēšanu. Latvijā bērniem starp abām potēm paredzēts trīs mēnešu intervāls. Tas nozīmē, ka vakcinācijas sertifikātu bērni saņems vien piecpadsmit dienas pēc otrās vakcīnas devas saņemšanas. Tātad, ja bērns pirmo vakcīnu saņems rīt, tad sertifikāts būs vien marta beigās. Šāds intervāls noteikts, lai sasniegtu augstāku efektivitāti. Īpaši apstākļos, kad strauji izplatās jauna vīrusa omikrona paveids. “Ja gadījumā tas būs nepieciešams, tad bērni šo devu varētu saņemt jau ar pielāgotajām vakcīnām, nebūtu īsā laika posmā bērniem jādod trīs vakcīnu devas,” norāda Dace Zavadska, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja.

Imunicāzijas valsts padome vakcinēties mudina bērnus, kuri ir kādā riska grupā, piemēram, onkoloģijas pacienti, sirgst ar cukura diabētu, kādām citām hroniskām kaitēm. Pieteikties vakcinācijai iespējams pie sava ģimenes ārsta, ja viņš veic bērnu vakcināciju, kā arī zvanot pa tālruni 8989.

Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča: “Busiņi, kas dodas izbraukuma vakcinācijās, gan šie pārvietojamie konteineri, kuri ir izvietoti pilsētās stratēģiski svarīgās vietās, gan arī vakcinācijas centri tirdzniecības centros - tās ir tās vietas, kur mēs neparedzam šobrīd bērnu vakcināciju. Tātad - bērnu vakcinācija ģimenes ārstu praksēs un ārstniecības iestādēs.”

Ģimenes ārsts Ainis Dzalbs stāsta, ka pēdējos mēnešos novērojams saslimstības pieaugums ar kovidu pirmskolas un sākumskolas vecuma bērnu vidū. Lai gan slimīgas gaita nav smaga, bērni infekciju aiznes uz mājām, kur inficējas pieaugušie, kuri nereti paši nav vakcinējušies. Dzalbs skaidro, ka savā praksē šobrīd izjūt vecāku ziņkārību par bērnu vakcinācijas iespējām. “Šobrīd tas ir tāds jautājumu un atbilžu posms, motivācijas un iedrošināšanas posms. Es domāju, ka mēs šis divas nedēļas pamatā tam arī veltīsim, jo mēs darbu organizējam pēc šim te primārajām grupām, vēl šis gads ir pietiekami noslogots nodrošināt vakcināciju pirmās un otrās devas, gan arī mūsu senjoriem šīs “booster” devas.”

Kopumā Latvijā bērnu vecumā no pieciem līdz 11 gadiem ir 141 tūkstoši, no viņiem vairāk nekā 13 tūkstoši sirgst ar kādām hroniskām kaitēm. Šajās ģimenēs parūpēties par bērnu vakcināciju pret kovidu ir īpaši svarīgi. 


Foto: Freepik