Bērnu vakcināciju uzsāks 16. decembrī

Latvija šodien saņēmusi 54 tūkstošus bērniem paredzēto kovida vakcīnu devu. Jau rīt un parīt tās piegādās ģimenes ārstiem un iestādēm, kur notiks bērnu vakcinācija. Daļa ģimenes ārstu gan ir satraukti, vai pietiks laika un resursu bērnu vakcinācijai. Tikmēr paši vecāki ir visai nogaidoši un pat neizlēmīgi.

Decembra sākumā pētījuma centra “SKDS” veiktā vecāku aptaujā liecina, ka savu atvasi noteikti vakcinēs 15 procenti vecāku, bet 25 procenti aptaujāto to noteikti nedarīs. ReTV Ziņu uzrunātie vecāki lielākoties ir vai nu pavisam noraidoši, vai pauž nogaidošu attieksmi.

Savukārt žurnāliste Zane Eniņa ReTV Ziņām stāsta, ka viņas 11 gadus vecais dēls ar nepacietību gaida, kad varēs saņemt kovida vakcīnu. Zēnaprāt, tas viņam krietni atvieglotu ikdienu, piemēram, skolā vairs nevajadzētu veikt iknedēļas testus. “Uzskatu, ka jāsargā no visām slimībām, no kā var, jo katra slimība iepauzē bērna attīstību. Kad viņš bija maziņš, viņam bija astma. Uzskatu, ja viņš saslimtu, tas var būt arī izšķirīgi viņa veselībai,” atzīst Zane Eniņa.

Zane Eniņa jau sazinājusies ar savu ģimenes ārsti, taču atbildi, kad bērnu varēs vakcinēt, nav saņēmusi. Tikmēr ģimenes ārste Gundega Skruze-Janava Ādažos ReTV Ziņām atklāj, ka savā praksē jau veido vakcinējamo bērnu rindu un gaida, kad rīt atvedīs bērniem paredzētās vakcīnu devas. “Ir konkrēta cilvēku grupa, kuriem interese bija, kopš vispār vakcīnas parādījās, kad tad varēs [potēt] arī bērniem. Procentuāli tie cilvēki ir mazāk, nekā tie, kuri interesējas par pieaugušo vakcīnām, bet, domājams, ka ar laiku jau tas mainīsies.”

Skruze-Janava uzskata, ka prakse ar bērnu potēšanu pret kovida problēmu nebūs, jo zīdaiņu un bērnu vakcinācija pret dažādām saslimšanām ikdienā ir ģimenes ārstu viens no pamatuzdevumiem. “Es pieļauju, ka tas process būs diezgan pakāpenisks, kamēr aizvien vairāk un vairāk cilvēku pieņems šo ideju, ka bērnus drīkst vakcinēt un ka tas ir droši.”

Tikmēr Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska ReTV Ziņām atzina, ka par bērnu vakcināciju vēl nemaz nedomā, jo praksē pamatīgu pārslodzi radot daudzie seniori, kuri šobrīd ierodoties saņemt balstvakcīnas. “Tā kā pašlaik ir gan gripa, gan pārējie, kuri līdz nākošā gada sākumam ir aizrakstīti. Es jau, piemēram, fiziski nevaru nevienu vairāk - pat bērnu! - pierakstīt, ja arī gribētu, jo mums ir saraksts pilns katru dienu.”

Vēl rīt bērnu vakcinācijas gaitu un tam nepieciešamos papildus resursus ģimenes ārstus pārstāvošās asociācijas pārrunās Veselības ministrijā. 


Foto: Freepik