Bez autora ziņas pārtaisa mākslas darbu. Pašvaldībā pārkāpumus nesaskata

Cēsu novada Dzērbenē bez saskaņošanas ar autoru – mākslinieku Aigaru Lenkeviču – pārveidots viņa izgatavots vides mākslas objekts, simbolisks Latvijas karogs. Pašvaldības pārstāvji, ar kuru ziņu darbs izmainīts, nekādu autortiesību pārkāpumu savā rīcībā nesaskata, jo... nemaz nezinot, kurš ir objekta autors. 

Notikumam ir zināma priekšvēsture. Pārceļoties uz dzīvi Cēsu novada Dzērbenē, mākslinieki un dzīvesbiedri Ērika Māldere un Aigars Lenkevičs konstatējuši – te nav speciālas vietas, kur sapulcēties, lai svinētu valsts svētkus. “Es biju pieradusi Rīgā iet uz krastmalu. Tā kā esmu no dziedātājiem, allaž vai nu ar kādu kori, vai ansambli kopā esam dziedājuši. Sveču jūra... Tas bija tik liels kontrasts, ka šeit nekā nav. Nekas nenotiek,” stāsta māksliniece Ērika Māldere. 

Radusies ideja šādu vietu iekārtot pašiem, un Aigars Lenkevičs ar pašvaldības atbalstu izveidojis kinētisku vides mākslas objektu ar iespēju uz tā izvietot arī svecītes. Aigars Lenkevičs: “Mana iecere bija par S veidā izliektu plandošu karogu. Iepriekš katrā šajā kvadrātiņā, kas kopā veido karogu, bija atsevišķas plāksnītes, kas vējā šūpojās. Tam bija idejisks pamatojums: katrs no mums veido Latviju, katrs šajā procesā piedalās.” 

Šī ideja realizēta, un 2018. gada novembrī, Latvijas simtgadē, pie tā Dzērbenē svinēti valsts svētki. Tagad par karoga agrāko izskatu liecina vien arhīvu foto un video, jo šogad neilgi pirms 11. novembra vides objekts ievērojami pārveidots. Aigars Lenkevičs: “Vienu vakaru, atgriežoties mājās, ieraudzījām, ka ir veiktas izmaiņas. Pārsteigums bija arī tāpēc, ka neviens neko nebija prasījis, saskaņojis ar mani. Es tepat netālu dzīvoju, pa logu redzu šo objektu. Tas tāds nepatīkams pārsteigums.”

Darbs no S formas pārlikts C formā, visas kustīgās detaļas izņemtas, bet augšpusē piestiprināta sarkanbaltsarkana polikarbonāta loksne. Mākslinieks ir sašutis par viņa radošās ieceres izkropļošanu, par autortiesību pārkāpumu. 

Dzērbenes tautas nama vadītāja Daina Šmite savulaik parakstījusi dokumentu, kas apliecina maksājumu mākslinieku uzņēmumam “Lampu dizaina darbnīca” par šo vides objektu. Tagad viņa saka: tas nolietojies, tāpēc tā daļas liktas lietā jauna darba izveidē. Autortiesības neesot pārkāptas. Cēsu novava Kultūras pārvaldes Dzērbenes tautas nama vadītāja Daina Šmite saka: “Mums nav nekas zināms, dokumentāli apstiprināts par to, kas ir šī darba autors, jo mums šo darbu ir izgatavojusi SIA “Lampu dizaina darbnīca”. Nav zināms, kas ir autors. Nekādi līgumi uz autortiesībām mums nav slēgti.”

“Es vēl esmu dzīvs. Es tepat dzīvoju, mani var pasaukt pa gabalu, es iznākšu ārā, pamāšu ar roku,” saka Aigars Lenkevičs. 

Advokāts Mārcis Krūmiņš, kurš specializējies autortiesībās, atgādina, ka nezināšana neatbrīvo no atbildības. Viņaprāt, pašvaldības pārstāves atbilde varētu liecināt par vēlmi no atbildības izvairīties. “Katrā ziņā pamatu pamats ir šāds: ja autors ir radījis darbu, viņam ir samaksāta autoratlīdzība. Tas, kurš to pasūtījis, ir darbu pieņēmis, principā bez autora atļaujas darbu mainīt nedrīkst.”  

Pārveidotā darba autoram Aigaram Lenkevičam gan neesot padomā šajā sakarā tiesāties. Vienkārši esot rūgtums par izpratnes trūkumu un par pašvaldības atsvešināto attieksmi pret kultūru. 


Zane Eniņa, Mārtiņš Jēkabsons, RETV