Bez sertifikāta grūti atrast darbu; šobrīd Latvijā nav vakcinējušies 213 000 cilvēki dabspējas vecumā

Patlaban Latvijā nav vakcinējušies 213 tūkstoši cilvēku darbspējas vecumā, proti, no 18 līdz 64 gadiem. Tiem, kuri nevēlas vakcinēties, ir grūti atrast darbu uz pilnu slodzi.  Šobrīd Latvijā bezdarba līmenis ir 6.4% - darba nav gandrīz 58 tūkstošiem cilvēku. Decembrī reģistrēti vēl 494 bezdarbnieki. Nodarbinātības valsts aģentūras direktore Evita Simsone ReTV saka - tas nav saistīs ar nevakcinēšanos, bet gan ar darba tirgus sezonalitāti: “Tradicionāla parādība Latvijā - katru gadu rudens ziemas periodā, bezdarba līmenis tieši sezonālitātes ietekmē pieaug.” Pirms Covid-19 Latvijā bezdarba līmenis bija 6,2%. Iestājoties kovidkrīzei, nepilnu divu mēnešu laikā bezdarba līmenis pieauga līdz 8,2%, jeb par 20 tūkstošiem reģistrētu bezdarbieku. Iestājoties bezdarbniekos, cilvēks apņemas pildīt noteiktus pienākumus, proti, aktīvi meklēt atbilstošu darbu un pieņemt to, tiklīdz tas tiek piedāvāts. 

Evita Simsone NVA direktore: “Vakcinācijas neesamība nebūs arguments vai objektīvs rādītājs, lai atteiktos no piemērota darba. Likums šobrīd nosaka, ja klients, reģistrēts bezdarbnieks divas reizes atsakās no piemērota darba pienākuma, tad šī persona zaudē bezdarbnieka statusu, kā arī, zaudē piešķirto bezdarbnieka pabalstu.” NVA direktore atzīst - ja cilvēks nav vakcinējies, varētu būt grūti saglabāt bezdarbnieka statusu: “Protams, cilvēks var meklēt aktīvi darbu un meklēt darbu tur kur to var darīt bez vakcinēšanās vai pārslimošanas sertifikāta. Ja tas izdodas, ļoti labi. Nākamais, kas var radīt šīs grūtības, ja cilvēkam ir grūti atrast darbu, atgriezties darba tirgū un mēs redzam, ka ir nepiciešami kādi atbalsta mehānismi aktīvo nodarbinātības pasākuma veidā, vai tā ir apmācība, vai tās ir supsidētās darba vietas. Arī šie pasākumi būs pieejami vakcinētiem cilvēkiem, lielākoties.”

Facebook grupā “Darbs nevakcinētiem” ir vairāk nekā 22 tūkstoši dalībnieku. Sludinājumi ir visdažādākie, piemēram, kāda sieviete, vārdā Megija Saulīte, meklē darbu, kur nav jāuzrāda Covid-19 sertifikāts. telefonsarunā ar ReTV viņa stāsta: Es to ievietoju, jo pēc 15. novembra paliku bez darba, mani palaida bezalgas atvaļinājumā, un tāpēc es mēģinu atrast kādu piepelnīšanās veidu. Kamēr esmu bezalgas atvaļinājumā, es meklēju haltūras. Ir cilvēki, kuri atsaucas un palīdz, piedāvā kaut kādus mazus darbiņus.” Megija Saulīte atzīst, ka ir ļoti grūti atrast darbu cilvēkam bez Covid-19 sertifikāta. CV Online Latvija vadītājs Aivis Brodiņš pastāsta - vēstules un zvanus no cilvēkiem, kuriem nav sertifikāta, saņemot dažas reizes nedēļā: “Vairāk raksta vai zvana mums saistībā par to, kādus darbus tieši meklētu un kurās darba vietās to nepieprasa. Vairāk prasa mums tādu kā konsultāciju. Būtībā, ja darbs nav saistīts ar ikdienas cilvēku kontaktu un ir iespējams šo darbu darīt attālināti, pēc būtības arī nevakcinēts darba ņēmējs var pieteikties un darīt šo darbu.”

Latvijā no kopējā nodarbināto skaita 950 tūkstošiem jeb 93% veikts pilns vakcinācijas kurss. Visvairāk vakcinējušies tādās nozarēs kā tirdzniecība un valsts pārvalde. Vismazāk potēto ir ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē, kā arī ūdens apgādē; notekūdeņu un atkritumu apsaimniekošanā. 

Foto:
ReTV