Bez vēsts pazuduši cilvēki. Kā veicas ar viņu meklēšanu?

Pēdējā mēneša laikā sociālajos medijos izskanējušas vairākas ziņas par bezvēsts pazudušiem cilvēkiem. Iedzīvotāji komentāros pauž satraukumu un izsaka viedokli, ka pazudušo ir arvien vairāk. Valsts policijā (VP) gan norāda, ka statistika ir nemainīga. Kāds bija aizvadītāis gads pazudušo meklēšanā?

VP vidēji gadā reģistrē aptuveni 1200 ziņas par pazudušām personām. Līdzīgi novērojumi ir arī organizācijā “Bezvests.lv”, kas saņemot divus līdz trīs lūgumus pēc palīdzības dienā. Lai arī statistika gadu no gada esot nemainīga, gan biedrībā, gan VP atzīst, ka publiskas ziņas par pazudušajiem izskan arvien biežāk. “Informācija par pazudušajām personām ir palielinājusies. Tas nenozīmē, ka pazūd vairāk. Tas nozīmē, ka sadarbība, komunikācija ar sadarbību palikusi daudz labāka,” saka VP Galvenās krimināpolicijas pārvaldes pārstāvis Romāns Jašins.

Cilvēki esot kļuvuši drošāki vērsties pēc palīdzības un atvērtāki dalīties ar informāciju, kas palīdzot un atvieglojot cilvēku meklēšanu. “Bezvests.lv” pārstāve, kinologu grupas vadītāja Irina Brūniņa norāda: “Biedrības “Bezvests.lv” meklējamo lokā vairāk ir seniori, cilvēki ar kaut kādām slimībām. Ir arī bērni.” 

Cilvēku pazušana bieži saistās arī ar sezonalitāti, piemēram, vasarā vairāk ziņu ir par sēņotājiem un ogotājiem, kuri apmaldījušies mežā. Policijā piebilst vēl citus tipiskākos iemeslus. Jašins: “Ātrie pazušanas gadījumi, kad cilvēks aizgāja no darba līdz mājām, no skolas līdz mājām, pa ceļam kaut kur iegāja – pie drauga, pie paziņas paspēlēt datoru vai ciemos parunāt. Pēc tam pašnāvību gadījumi. Kad viņam ir mērķis uztaisīt pašnāvību, dara visu, lai to uztaisīt izdarītu, tad bieži vien mums arī jāmeklē.”

Retāki esot gadījumi, kad pazušana saistīta ar kādu krimināli sodāmu noziegumu. Šis arī esot viens no iemesliem, kādēļ ne vienmēr “Bezvests.lv” atsaucas lūgumiem meklēt kādu personu. Brūniņa: “Mēs nekādā gadījumā neaizvietojam policiju, mēs esam policijas palīgi. Meklējam tikai tās personas, kuras, ja tā var teikt, pazuda civilajā vidē. Tad, kad par pazudušo nav iesniegumu VP, sazināmies ar VP, pārbaudām, vai tiešām šī persona ir izsludināta meklēšanā. Ja nav, iesakām vērsties VP nekavējoties vai nepieņemam šo anketu.”

Tāpat arī “Bezvests.lv” min, ka ne vienmēr iesaistās meklēšanā, jo nevar nokomplektēt brīvprātīgo grupu. “Mēs neesam glābšanas dienests, mēs esam tikai brīvprātīgo apvienība. Tas ir smags darbs, ko mēs darām pilnīgi bez maksas. Mēs neprasām atlīdzību. Ja varam apmaksāt sev degvielas tēriņus, mēs braucam. Ja nevaram, tad nebraucam.”

“Mums nav sadarbība tikai ar “Bezvests.lv”, jo Valsts policijai ir noslēgti arī citi līgumi sadarbībai, varam minēt arī “Helper Latvia” – arī bezpeļņas organizācija, kas palīdz meklēt pazudušās personas,” stāsta Jašins.

“Bezvests.lv” vēl piebilst, ka kopš kovida laika esot būtiski samazinājies brīvprātīgo skaits, tādēļ organizācija aicina pieteikties fiziski spēcīgus un emocionāli izturīgus cilvēkus, kā arī personas ar kādām speciālām zināšanām, piemēram, kinologus, dronu pilotus un kvadraciklu vadītājus.