Bezmaksas zupas katliņš Talsos sāk palikt par mazu

Pēc vairāku gadu pārtraukuma Talsos atvērts „Siltas zupas izsniegšanas punkts”. Idejas autori šaubījušies, vai šāds pakalpojums iedzīvotājums būs nepieciešams, bet jau pirmais mēnesis pierāda, ka ierodas pat vairāk nekā sākotnēji gaidīts. Un jau novembrī, palielinoties apkures rēķiniem, labdarības akcija rēķinās ar dubultu pieprasījuma pieaugumu. „Siltas zupas izsniegšanas punkts” darbojas tikai no iedzīvotāju ziedojumiem.

„Siltas zupas izsniegšanas punkts” darbojas vietējā kafejnīcā, kas par pašizmaksu – 1,40 EUR – piekritusi reizi dienā izvārīt zupu. Pirmajā dienā durvis vēra deviņi cilvēki, otrajā jau 20, bet šobrīd skaits tuvojas pussimtam, katliņš sāk palikt par mazu.

Bezmaksas puslitru zupas var saņemt katru darba dienas pēcpusdienu. Rindas neveidojas, apmeklētāji cenšas būt nemanāmi – bikli ienāk, pasakās par iespēju,  pēc iespējas ātrāk telpu pamet. Tiem, kuri nespēj atnākt paši, palīdz kaimiņi, draugi un aprūpētāji. Svetlana, zupas virtuves apmeklētāja no Ukrainas, stāsta: “Tā ir silta maltīte, ko mēs savā situācijā nevaram sapirkt un pagatavot. Bet šeit cilvēki par mums parūpējas, pieņem un vienmēr pasniedz svaigu, karstu un garšīgu zupu.”

Šobrīd visu talsinieku iniciatīva tiek nodrošināta tikai par ziedojumiem. Pagaidām pašvaldības palīdzība netika lūgta, jo bija pārāk daudz nezināmo, turklāt tad iedzīvotājiem būtu jāuzrāda oficiālas izziņas par trūcīgā un mazturīgā statusu. Daudziem to nebūtu vai būtu kauns to saņemt, tāpēc paliktu neēduši. “Tiešām ticu, ka cilvēks nāk tiešām kādas vajadzības spiests – vai nu viņš nespēj uztaisīt ēst, vai viņam nav finansiālu apstākļu, lai spētu nopirkt visus produktus. Varbūt viņa dzīvesvieta ir tāda, kur nav plīts, arī tā mēdz būt. Es ticu, ka katram būs tie savi apstākļi, kas liek viņam šeit atnākt, pat tad, ja mēs ārēji to nevaram redzēt,” saka Jana Biezā, biedrības „Baložu pasts” pārstāve.

Ziedotāji palīdz arī ar dažādiem dārzeņiem, kas noder zupu vārīšanā, un šonedēļ klāt var piekost ziedotu pašceptu maizes šķēli. Ziedojumu pietiek līdz gada beigām. Bet, lai darbotos līdz marta beigām, pieļaujot, ka no novembra nāks pat ap 70 cilvēku dienā, pietrūkst gandrīz 6000 eiro. Jana Biezā saka: “Es nevaru iedomāties situāciju, ka ir jālimitē izsniegto zupas porciju skaits vai kādā brīdī jāsaka: „Stop, šāda iespēja vairs nepastāv, jo mums nav naudas!” Es tādu domu vienkārši nepieļauju.”


#SIF_NVZ2022