Bibliotēkā aklais randiņš ar grāmatu

Šodien, 14. februārī, un vēl nedēļu pēc šiem svētkiem Ventspils bibliotēkā pārsteigs neparasts uzstādījums: skaisti klāts galds ar ziediem un rezervāciju randiņam! Atnākot uz bibliotēku, lasītāji iesaistās mazā piedzīvojumā: dodas uz aklo randiņu ar grāmatu. Nav zināms ne grāmatas autors, ne nosaukums. “Aklajā randiņā tu nezini, kas tev sēž pretī! Tev attaisa acis, tad ir kā aklajā randiņā,” stāsta Solvita Štekerhofa, Ventspils Pārventas bibliotēkas vadītāja.

Par savu grāmatu lasītājs zina vien to, kas rakstīts uz vāka: tas ir kāds raksturīgs citāts no grāmatas. Grāmata var būt vairākās valodās: spāņu, franču, krievu vai angļu, tomēr tā nav bērnu literatūra. Grāmatās nebūšot atrodams kas šausminošs vai vardarbīgs, bet tā nebūs arī romantiskā literatūra. “Tās nav grāmatas tikai par mīlestību. Mēs cenšamies dažādas grāmatas likt. Jo dzīve nav rožu dārzs! Gan par ceļojumiem, gan detektīvi, gan erotiskā literatūra. Jo, iespējams, to erotisko literatūru visi neizvēlēsies, bet iesaiņota tā var aiziet mājās,” saka Solvita Štekerhofa.

Bibliotēkas kolektīvs nemaz neesot kurnējis par papildus darbu grāmatu saiņošanā! Izvēlēties citātu, iesaiņot un rūpēties, lai grāmatas vienmēr būtu nepieciešamā daudzumā, bibliotekāres uztver kā daļu no svētku prieka. “Labi redzams, kā šī ideja izauga. No sākuma mēs vienkārši iesaiņojām grāmatu. Tad sapratām, ka pārāk akls tas randiņš! Tad mēs variējām ar dažādiem iesaiņojumiem un dažādām tehnikām, kā drukāt. Tad sapratām, ka vislabāk izskatās vispiņķerīgākais un grūtākais variants, kad sviestpapīru iemāna printerim, tad uzdrukā virsū,” saka Solvita Štekerhofa.

Pasaulē klejo leģendas par to, kā šie svētki - svētā Valentīna diena - cēlušies. Viena no leģendām ir par kristiešu mācītāju Valentīnu, kurš slepus salaulāja iemīlējušos kareivjus ar viņu sirds dāmām, kas tolaik Romā bija aizliegts, jo neprecēti vīrieši esot labāki karotāji.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik