Bijušās slimnīcas pārtop par pansionātiem

Nereti bijušo slimnīcu ēkas pārtop pansionātos. Viens no pēdējiem senioru namiem šobrīd atvērts Sabilē. Vēl divas bijušo slimnīcu ēkas Talsu novadā ir neziņā par savu nākotni – Dundagā nams stāv tukšs, bet Talsos ēka ir pārdošanā par pusmiljonu eiro. Tikmēr speciālisti norāda, ka senioru veselībai dzīve bijušajās slimnīcu ēkās tik laba nemaz nav.

Kādreizējo plaušu un tuberkulozes slimnīcu Sabilē slēdza pirms 13 gadiem. Vēlāk ēkā bija mēģinājums izveidot hosteli, taču pēdējos gadus ēka stāvēja tukša. Līdz izsolē to iegādājās uzņēmums, kas Sabilē atvēra senioru namu. Tas, ka ēka agrāk bijusi medicīnas iestāde, pansionātam netraucējot. “Es domāju, ka mēs esam šo vietu padarījuši mīlīgāku, patīkamāku. Vide ir sirsnīgāka. Tas vecais ir kaut kur pazudis, tas ir projām,” saka Ilze Tālberga, SAC “Senlejas” direktore.

Sociālās aprūpes centrs “Senlejas” ir filiāle centram, kas atrodas Rīgā. Jau četrus mēnešus pansionātā uzturas 70 klienti no dažādiem Latvijas novadiem. Slimnīcas pārveidošana par pansionātu prasīja investīcijas, to plānots turpināt, lai senioru centram nepieciešamo vidi radītu arī ārtelpā, veidojot siltumnīcu, atsevišķu ēku smagākajiem pacientiem ar demenci un labiekārtojot kalnu.

Tikmēr otrā Talsu novada galā tukša pagaidām ir kādreizējā Dundagas slimnīca. Tā pieder pašvaldībai, bet pagaidām risinājums ēkai nav rasts. Arhitekti atzīst, ka ēka ir arhitektoniski skaista. Viens no variantiem ir izskanējis, ka arī tajā varētu būt pansionāts.

Tikmēr pirms septiņiem gadiem par 23,5 tūkstošiem eiro vecā Talsu slimnīcas ēka nonāca privātīpašumā. Īpašnieki gan pa šiem gadiem mainījušies, cena arī. Šobrīd ēka ir pārdošanā par pusmiljonu eiro.

Ja agrāk ēkā bija ideja veidot pansionātu, tad šobrīd sludinājumā parādīta arhitekta vīzija un aprēķini nama rekonstrukcijai, realizējot tajā nelielu dzīvokļu izbūvi. Kurš šobrīd ir vecās slimnīcas īpašnieks, nekustamā īpašuma brokere neatklāj; vien atzīst, ka tie ir Latvijas pilsoņi. Arī cenu viņa nekomentē. Viņi paši ideju par daudzdzīvokļu namu neīstenošot.

Lai gan Latvijā ir prakse bijušās slimnīcas ēkas pārveidot par pansionātiem, jaunais arhitekts un Talsu novada Būvvaldes vadītājs Emīls Gulbis atzīst, ka pasaulē tendence ir pretēja – slimnīcu telpiskais plānojums ar garu gaiteni, gar kuru izvietotas palātas, senioru namiem neder. “Senioru namam būtu labi, ja tā vide tiktu radīta līdzīgi mājas videi. Tātad - mājas vidē visa darbība risinās ap dzīvojamo telpu. Bet šāda tipa ēkā tas ir ap garu gaiteni. Un tas īsti labu sajūtu senioros nerada, drošības sajūtu nerada. Ja nav drošības sajūtas, tad arī veselības stāvoklis diezgan strauji pasliktinās.”

Arhitekts norāda, ka slimnīcu plānojums ir piemērots skolām, mazizmēra īres dzīvokļiem un, iespējams, arī biroju, koprades telpām.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik