Bijušie Liepājas Pilsētnieka karšu īpašnieki kļuvuši par parādniekiem

Daudzus liepājniekus satraukusi parādu piedzinēju prasība samaksāt par pirms vairākiem gadiem bērniem izveidotām “Norvik Banka” Pilsētnieku kartēm. Tādas sadarbībā ar Liepājas domi savulaik veidoja kā norēķināšanās līdzekli pilsētas sabiedriskajā transportā. Projekts vairs nepastāv, par kartēm daudzi jau aizmirsuši, bet nupat parādu piedzinēji sākuši iedzīvotājiem prasīt samaksāt par tām piesaistīto kontu uzturēšanu, kuru kopš 2018. gada vairs nesedz pašvaldība.

Pirms aptuveni sešiem gadiem Liepājas pašvaldība sadarbībā ar “Norvik Banku”, kuras pašreizējais nosaukums ir “PNB Banka”, izveidoja Pilsētnieka karti sabiedriskajam transportam, kas deva iespēju norēķināties par braucienu. Pirmie kartes lietotāji bija aptuveni 600 skolēnu, kuriem pašvaldība tai piesaistītajā kontā ieskaitīja zināmu naudas summu sabiedriskā transporta izdevumiem, ja skolu obligātās sporta nodarbības notika ārpus izglītības iestādes. Karte darbojās līdz bankas maksātnespējas procesa sākumam 2019. gadā.

Tagad parādpiedziņas kompānija “Conventus” bijušajiem kartes īpašniekiem izsūtījusi vēstules, kurās aicina atmaksāt izveidojušos parādu par kartes un tai piesaistītā konta uzturēšanu. Ņemot vērā faktu, ka kartes vairs nedarbojas, kā arī banka mainījusi nosaukumu un ir maksātnespējas procesā, daļa liepājnieku ir neizpratnē. “Tas ir tas brīdis, kad varbūt pietrūka vai nu no bankas puses, vai no pašvaldības puses kāda vēstule, ka kartes projekts ir noslēdzies. Mēs to izvērtējām vai neizvērtējām – tas jau ir cits jautājums, bet, ka šī karte vairs braukšanai netiek izmantota, tad varbūt es pievērstu papildus uzmanību... teiksim, es aizietu uz to banku un slēgtu kontu,” saka Ilze Vainovska, bankas parādnieka māte.

Pašvaldība atgādina, ka līgumus ar banku katrs vecāks slēdza atsevišķi, un līgumā ir norādīti punkti, kas izskaidro kartes un konta lietošanu un saistības. “Ar karti varēji šos te bezmaksas braucienus veikt, gan arī izmantot kā norēķinu karti. Šis ir tas gadījums, kad pašvaldība nevarēja kaut kādā veidā aizslēgt šīs kartes, jo tās bija ar vairākām funkcijām,” skaidro Ronalds Fricbergs, Liepājas pilsētas domes izpilddirektors.

Domei nav īsti zināms, cik daudz liepājnieku patlaban ir parādnieku sarakstā šīs kartes dēļ, bet lielākoties tie esot jaunieši, kuri skolu jau absolvējuši, tāpēc ar pašvaldību šiem, nu jau pieaugušajiem cilvēkiem, vairs nav attiecīgu saistību. Daļa TV Kurzemes aptaujāto bijušo Pilsētnieka kartes klientu tās jau slēguši bez uzaicinājuma. “Sākotnēji, pie kartes izsniegšanas, tur ir bijusi ar domi vienošanās, ka dome kompensēs, segs šīs te komisijas maksas. Es pēc dokumentiem redzu, ka 2017. gadā pēc kaut kādām atkal iedzīvotāju sūdzībām dome ir bankai sūtījusi vēstuli, ka viņi ir gatavi arī par 2017. gadu kompensēt šīs te maksas, bet diemžēl pēc tam vairāk nav,” pauž Vigo Krastiņš, AS “PNB Banka” maksātnespējas administrators.

Kā pastāstīja daži parādnieki, summas neesot tik lielas, lai tiesātos, vien daži desmiti eiro. Mīļā miera labad nauda tikšot samaksāta.


Foto: Freepik