Birzgalē atjauno pieminekli Andrejam Pumpuram

Kamēr sabiedrības dienaskārtībā joprojām nerimst diskusijas par likvidētājiem okupācijas piemienekļiem Latvijā, atdzimšanu piedzīvojis latviešu dzejniekam Andrejam Pumpuram uzstādītais piemineklis Birzgalē. Piemineklis tika uzstādīts pirms 34. gadiem, kad Latvijā aizsākās Atmodas laiks, bet pēdējo 30 gadu laikā rūpi par tā labiekārtošanu bija uzņēmušies vietējie pagasta entuziasti.  

Šogad latviešu dzejniekam un eposa “Lāčplēsis” autoram apritēja 181. gadadiena. Atdzimšanu līdz ar atjaunošanas darbiem piedzīvojis Pumpuram veltītais tēlnieka Jāņa Karlova un arhitektes Ingūnas Rībenas veidotais sešus metrus augstais akmens piemineklis, ko savulaik uzcēla par kolhoza “Lāčplēsis”, kā arī tautas ziedojumiem. 

Piemineklis Andrejam Pumpuram tika atklāts 1988. gadā, kas ir Atmodas laiks Latvijā un atrodas Birzgales pagastā, kur savulaik dzīvojis Andrejs Pumpurs. “Tas piemineklis, kas tur ir realizēts, es nezinu, cik cilvēku to nolasa, patiesībā ir ķēde. Tā ir tāda paaudžu pēctecības ķēde, kas ieiet debesīs, un man likās, ka tas varētu būt piemērots Pumpuram, piemērots eposam  “Lāčplēsis”,” saka pieminekļa arhitekte Ingūna Rībena.

Uzzinot par mūsu ieceri doties apskatīt pieminekli, puķes ar filmēšanas grupas starpniecību lūdz nogādāt birzgaliete, bijusī vietējā muzeja direktore un skolotāja Daina Melnūdre. Viņa vēl atminas, kā regulāri pirms dzejnieka jubilejas ar domubiedriem uzkopušas pieminekļa vietu un ar skolēnu grupām devusies ekskursijās gan uz Pumpura dzimtas mājām Birzgalē, gan atdusas vietu Lielajos kapos Rīgā. Un ar nožēlu raugās,  ka šodien tradīcijas izzdušas.

Kā ReTV stāsta arhitekte Ingūna Rībena, 88. gadā uz pieminekļa atklāšanu braukušas tautas masas ar autobusiem un Latvijas karogiem rokās. “Absolūti neaizmirstams mirklis. Kādā Latvijas ainavā visiem būt kopā, varbūt arī tieši tādēļ, ka tas nebija Rīgā un ka tur nebija daudz iespēju policijai kaut kādā veidā to uzraudzīt vai traucēt…”

Vēlāk pie pieminekla tika uzstādīta arī Jāņa Karlova veidotā Andreja Pumpura bronzas skulptūra, kas gan drīz vien tika nozagta. Lai gan atrasta turpat grāvī un novietota pie muzeja Birzgales centrā, skulptūra arī šaja vietā bija saistoša garnadžiem. 

Šogad pieminekļa atjaunošanai tika atvēlēts valsts finansējums. Kā skaidro Ogres novada pašvaldībā, šobrīd tiek kārtotas īpašuma tiesības, jo piemineklis atrodas uz privātzemes. Pašvaldība to pārņems savā īpašumā – ar mērķi panākt, lai vietai tiek piešķirts valsts nozīmes kultūras pieminekļa statuss.


#SIF_NVZ2022