Bīstams zemes nogruvums takas posmā uz Līču-Laņģu klintīm

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) piektdienas pēcpusdienā brīdināja, ka takas posmā, kas ved uz Līču-Laņģu klintīm Priekuļu novadā, izveidojušies zemes nogruvumi, taču vēl brīvdienās, kad šeit ierodas visvairāk apmeklētāju, takas sākumā nebija izvietota nekāda informācija par iespējamo apdraudējumu.

Dodoties krietnu gabalu pa taku, nonākam pie norobežojošām lentēm, īsti nav paskaidrots - kāpēc. Redzams, ka šeit cilvēki jau ir raduši apkārtceļu šīm lentēm, jau taka.

DAP Vidzemes reģionālās administrācijas vadītājs Rolands Auziņš saka: “Karjers ir diezgan dziļš, tāpēc veidojas bīstamība, ka tur cilvēkiem nevajag atrasties tuvumā, lai paši nenokļūtu tajā nogruvumā.”

Filmēšanas laikā ReTV sastapa daudzus taku apmeklētājus, kuri - par spīti norobežojošajām lentām - turpināja ceļu uz Līču-Laņģu klintīm.

Takas apmeklētāja no Rīgas Justīne Kalniņa saka: “Tur bija tā kā zīme, ka taciņa. Ejam, un tad pēkšņi priekšā lentas - tur jau taciņa izbradāta. Tad arī ejam garām, prātīgi, cerot, ka nekas nenotiks, negrims. Dzīvas esam!”

“Bet tur jau nav nekāda nogruvuma, viss kārtībā, bet tur lentas savilktas. Tās taču neko nenozīmē. Neizbrīnīja. Izbrīnīja - ko nozīmē lentas, ja tur nav nekas rakstīts uz tām,” saka Gatis, takas apmeklētājas no Staiceles.

DAP Vidzemes reģionālās administrācijas vadītājs skaidro, ka informatīvas norādes par bīstamību takā tiks izliktas šodien. Rolands Auziņš uzsver, ka zemes noslīdējumi šādā vietā pēc lietavām ir dabīgs process. “Īpaši šajā vietā, kur notiek aktīva darbība, kur zemes struktūra pārrauta ar rakšanas darbiem, tad daba turpina savus procesus, jo dabā nav tādas stāvas sienas.”

Dati liecina, ka Līču-Laņģu klintis šobrīd ir viens no Vidzemē iecienītākajiem apskates objektiem, gada laikā šeit reģistrēti 30 tūkstoši apmeklējumu. Jau tuvākajā laikā jādomā par takas infrastruktūras attīstību, jo šobrīd tā nav piemērota tik lielam apmeklētāju skaitam.

Lodes ķieģeļu rūpnīcas vadītājs ReTV stāsta, ka tieši rūpnīcas darbinieki nedēļas nogalē izvietojuši norobežojošās lentes nogruvuma vietā, un šobrīd cilvēki strādājot, lai taku uz klintīm pārvietotu vismaz 15 metrus tālāk no bīstamās vietas.

SIA “Lode” ražošanas vadītājs Māris Strazds pauž: “Mēs gribam arī uzlikt zīmes, norobežojumus, lai nenāk cilvēki cauri rūpnīcai, kas arī notiek bieži. Un tā kustība parādījās patiesībā tagad tajā Covid laikmetā. Tāda ļoti populāra tā taka kļuva, tāpēc tas jautājums ir aktuālāks mums.”

Lodes ķieģeļu rūpnīcas pārstāvis sola, ka jau nākamajās brīvdienās apmeklētājiem būšot pieejama droša taka, lai nokļūtu uz Līču-Laņģu klintīm. Šogad sāktas arī sarunas ar vietējo pašvaldību - kā un kur organizēt automašīnu novietošanu un turpmāk virzīt cilvēku plūsmu uz populāro apskates objektu.