Brīdina par karavīru, zemessargu un militārās tehnikas klātbūtni Vidzemē

Ikgadējās un vērienīgās Nacionālo bruņoto spēku mācības militārās mācības “Namejs” turpinās. Šajā nedēļas nogalē militārie spēki pulcēsies arī daudzviet Vidzemē. Zemessardze vidzemniekus vēlas brīdināt - būs dzirdama šaušana, ielās un uz ceļiem būs vairāk militārās tehnikas. 

Zemessargi, karavīri un dažāda militārā tehnika šajā nedēļas nogalē būs manāma vairākās vietās Vidzemē.   “Zināms pretinieks, zināmi viņu mērķi, viņu uzdevumi. Tas nav hibrīds, ka mēs nezinām, ar ko mēs karojam, kur mēs karojam, kas mūs apdraud. Norisinājušās vairāk nekā mēnesi. Konkrēti šajās brīvdienās, sākot ar piektdienu, brigādes, apakšvienības un štābi trenēsies, tiks testēti uzdevumu izpildei, kas saistās ar konvenciālo draudu neitralizēšanu vai novēršanu,” saka Gunārs Kauliņš, Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes komandieris, pulkvedis.

Mūsu spēkiem militārajās mācībās pretinieka lomā iejutīsies Igaunijas un Dānijas bruņotās vienības. Tādēļ mācību procesā iesaistītie aicina iedzīvotājus nesatraukties, ja manāmi karavīri arī citu valstu formās. “Mums ir tādas lapiņas, kur mēs esam parādījuši, kā tad izskatās Igaunijas bruņoto spēku karavīru formastērps, kā izskatās Dānijas bruņoto spēku formastērps. Tam nevajadzētu būt pārsteigumam, jo karodziņi valsts pārstāvjiem būs. Plānojam, ka izspēlēsim gan aizsardzības operācijas, gan aizkavēšanas operācijas. Tas ietver kauju apdzīvotā vietā, trenēsim arī medicīnas atbalstu, sadarbību ar štābiem, vienībām, lēmumu pieņemšanas procesus,” saka Gunārs Kauliņš.

Lai mācības varētu īstenot pēc iespējas tās pietuvinot reālai situācijai, neiztikt arī bez šaušanas trokšņiem un satiksmes ierobežojumiem. “Līdz minimumam būsim samazinājuši darbības nakts stundās. Protams, mēs neizslēdzam un saprotam, ka būs cilvēki, kuri nebūs informēti, kuriem varbūt nepatīk mūsu darbības. Esam centušies maksimāli izmantot mazākās nozīmes ceļus. Arī savas darbības esam koordinējuši gan ar Valsts mežiem, gan ar Latvijas ceļiem. Būtiski pieminēt – lielākās pārvietošanās būs sadarbībā ar Valsts policiju,” saka Gunārs Kauliņš.

Lai arī Zemessardzē novērots, ka iedzīvotāji ir visai saprotoši un respektē bruņoto spēku vajadzības, tomēr pieļauj – būs cilvēki, kurus informācija par mācībām nebūs sasniegusi.   “Varētu būt incidenti, varētu būt nesaprašanās, bet tāpēc mums katrai apakšvienībai, kas pārvietosies, būs līdzi vērtētāji, vidutāji, starpnieki, kuru uzdevums ir nekavējoties reaģēt, atrisināt šīs konflikta situāciju, pārpratumu,” pauž Gunārs Kauliņš.

Vienlaikus gan Vidzemes brigādes Zemessardzē aicina ne tikai noskatīties, bet arī iesaistīties mācību procesā. Proti, ziņot par manītiem dāņu un igauņu karavīriem. Tādējādi armija varēs pārbaudīt arī sabiedrības spēju reaģēt neordinārās situācijās. 


Foto: Latvijas armija