Brīdina par Krievijas un Baltkrievijas specdienestu interesi

Pirms mēneša ieviesto pagaidu atļauju bez vīzas apmeklēt Baltkrieviju Lietuvas un Latvijas iedzīvotājiem Baltkrievijas puse nolēmusi pagarināt līdz gada beigām. Latvijas Valsts drošības dienests un Ārlietu ministrija brīdina par augstiem riskiem un baltkrievu specdienestu īpašu interesi.

Autobuss “Minska-Rīga” katru dienu dodas uz Baltkrieviju un atpakaļ. Parasti reisi ir aizpildīti, jo daudzi vietējie dodas uz kaimiņvalsti apciemot radus, apkopt kapus vai citu iemeslu dēļ. 

“Braucu kā papildus reiss. Šodien mazāk, bet vakar bija divi pilni autobusi. Pārsvarā brauc 40% ar Krievijas pasēm, atlikušie ar Latvijas un Baltkrievijas pasēm. Mums braucēju vairāk palicis. Kā ir bezvīzu režīms, iedomājieties - divi autobusi,” stāsta autobusa reisa “Minska-Rīga” šoferis.

15. maijā beidzās mēnesi ilgais bezvīzu režīms ar Baltkrieviju. Jau nākamajā dienā Baltkrievija pieņēma lēmumu režīmu pagarināt. Latvijas drošības dienesti ReTV norāda - lēmums varētu liecināt ne tikai par pašpasludinātā diktatora Aleksandra Lukašenko mēģinājumiem uzlabot bēdīgo ekonomikas stāvokli, bet arī par kaimiņvalsts specdienestu intensīvu darbību. “Ņemot vērā pašreizējo saspīlējumu Rietumvalstu attiecībās ar Krieviju un Baltkrieviju, ir pieaugusi šo valstu specdienestu interese arī par norisēm Latvijā. Valsts drošības dienests brīdina Latvijas iedzīvotājus - Krievijas un Baltkrievijas specdienestu pārstāvji visbiežāk uzrunā un mēģina savervēt Latvijas valstspiederīgos tad, kad tie apmeklē Krieviju vai Baltkrieviju,” pauž Valsts drošības dienestā (VDD).

Pirms trim mēnešiem VDD aizturēja Baltkrievijas pilsoni aizdomās par spiegošanu Baltkrievijas specdienesta interesēs. Persona ieguva informāciju par Nacionālo bruņoto spēku un kritiskās infrastruktūras objektiem. Nav izslēgts, ka šī informācija nonākusi arī Krievijas specdienestu rīcībā, ReTV uzzināja VDD. Arī Latvijas Ārlietu ministrijā norāda - doties uz Baltkrieviju šobrīd nav vēlams. “Aicinājām un joprojām aicinām valstspiederīgos, kuri ir Baltkrievijā, izceļot no tās. Brīdinājumi ir saistīti gan ar jau pieminēto kara darbību, gan iekšpolitisko un ļoti sarežģīto drošības situāciju Baltkrievijā,” saka Jānis Beķeris, Ārlietu ministrijas preses sekretārs.

Baltkrievijas robežsardze izplatījusi informāciju, ka pēdējā mēneša laikā bezvīzas režīmu izmantojuši 9098 Latvijas pilsoņi un 3672 nepilsoņi. Tikmēr Latvijas Ārlietu ministrija ReTV šo bezvīzu režīmu izmantojušo iedzīvotāju skaitu ne apstiprina, ne noliedz. Neraugoties uz riskiem, Daugavpilī satiktie uzskata, ka viņiem šāds bezvīzu režīms ir vajadzīgs.

Latvijas drošības iestādes aicina pievērst uzmanību bīstamām pazīmēm uz robežas ar Baltkrieviju un arī Krieviju - neierasti pastiprināta pārbaude un iztaujāšana, saskarsme robežkontroles punktā ar personām civilajā apģērbā, nevis robežsardzes formās, jautājumi, kas neattiecas uz robežsardzi, kā arī privāti jautājumi.
#SIF_NVZ2022