Brīdina uzņēmējus par naudas izspiešanu ar šantāžas metodēm

Hakeri draud bloķēt mājaslapas un serverus, ja netiks pārskaitītas noteiktas digitālās naudas vienības. Izspiešanas vēstules - tā kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis raksturo pēdējo nedēļu laikā notikušos gadījumus. 

Hakeri, lai panāktu savu, pēc vēstuļu saņemšanas veic testa uzbrukumus. Gints Mālkalnietis pauž, ka kopš augusta uzņēmumiem ir pieaudzis izspiešanas mēģinājumu skaits. Lai arī uzbrukumi ilgst pāris stundas (retāk - dažas dienas), tomēr tie būtiski ietekmē uzņēmumu darbību.

“Tiek piesūtīti atkārtoti brīdinājumi, kuros draud, ka pēc brīža būs nākamais uzbrukums,” pauž kiberdrošības eksperts un turpina, “nākamais ļoti bieži izpaliek.” Viņš piebilst, ka, ja arī tas ir, tad līdzīgs kā pirmais uzbrukums, ne jaudīgāks. 

Uzbrukums ilgst tik ilgi, līdz ļaundariem tiek pārskaitīta iepriekš pieprasītā kriptonauda. Virtuālās naudas jeb “Bitcoin” vērtība ir vairāk nekā piecpadsmit tūkstoši eiro. Viss, protams, ir atkarīgs no izvēlētās izspiešanas summas. Standartsumma - desmit “Bitcoin”. Jāpiebilst, ka tiek draudēts, ka summa pieaugs līdz divdesmit. 

Uzbrucēji interneta veikaliem, serveriem un citiem sūta lielu apjomu datu, ar kuriem sistēmas netiek galā, tādējādi tiekot pārslogotām. Gints Mālkalnietis uzsver, ka lapas var kļūt nelietojamas to lietotājiem.

Lai nenotiktu piekļuves atteices uzbrukums, informācijas tehnoloģiju speciālists Kaspars Urbāns sniedz vienkāršu padomu - uz ziņām skatīties ar piesardzību. Svarīgi ir redzēt riskus jau iepriekš, kā arī būt gataviem, īpaši svarīgu informāciju glabājot dublikātos. “Ja jums būs rezerves kopijas saviem datiem, savām sistēmām, tad jums par to nav jāsatraucas,” pauž Kaspars Urbāns.

Gints Mālkalnietis piebilst, ka identificēt personas, kuras uzdodas par grupējumiem, kā “Amanda Collective”, “Cozy Bear” vai “Lazarus Group”, ir sarežģīti.  Viņš aicina neatbildēt uz šādām vēstulēm, nepārskaitīt naudu, iegādāties un atjaunot aizsardzības un datu plūsmas filtrēšanas sistēmas.

Ja tomēr sanāk iekrist lamatās, Kaspars Urbāns pauž, ka nepieciešams pēc iespējas ātrāk paziņot par šo situāciju visiem iesaistītajiem, tas ir, izstāstīt godīgi, kas ir noticis, kā arī brīdināt, lai nereaģē uz naudas pārskaitījuma lūgumiem, jebkādām citām dīvainām darbībām.

Tam, kādēļ pēdējā mēneša laikā hakeri kļuvuši īpaši aktīvi, skaidrojuma nav. Drošības speciālisti aicina būt īpaši modriem pirmssvētku laikā - krāpniekiem šis ir izdevīgs brīdis peļņai.