Brīvības putni. Aicina apgleznot būrīšus Ukrainai veltītai izsolei

Lietuvieši uzsākuši palīdzības akciju “Brīvības putni”, kuras laikā ikviens var būvēt un apgleznot putnu būrīšus, kas tiks pārdoti izsolēs. Par iegūtajiem līdzekļiem akcijas organizatori plāno Ukrainas karavīriem nogādāt vairākus simtus kamikadzes dronu. Lietuvieši aicina akcijai pievienoties arī latviešus, lai kopīgiem spēkiem palīdzētu ukraiņiem ātrāk izcīnīt uzvaru.

Pavasarī mājās atgriežas gājputni, bet Ukrainas debesīs joprojām lido “nāves putni”. Tāpēc Pakrojas muiža kopā ar Lietuvas sabiedrisko organizāciju “Stipri kopā” uzsākuši akciju “Brīvības putni”. Pakrojas muižas saimnieks Ģiedris Klimkēvičs stāsta, ka Ukrainu atbalstījuši kopš kara sākumā. Tagad tas turpināsies, apgleznojot putnu būrus, kas tiks pārdoti izsolē. “Dodot putniem iespēju iegūt savas mājas, mēs varam palīdzēt arī Ukrainai. Gatavos putnu būrīšus varam pārdot un savākt naudu. Tā palīdzēt Ukrainai.”

 Lietuvā akcija aizsākusies pirms divām nedēļām. Izsolē pārdoti arī pirmie putni būrīši. Muižas saimnieks priecājas, ka par 15 000 eiro pārdots putnu būris, ko veidojis lietuvietis, kurš ir trešais cilvēks pasaulē, kurš ar airu laivu šķērsojis Atlantijas okeānu. Arī Latvijā vairāki labi zināmi cilvēki un organizācijas jau apgleznojušas pirmos putnu būrīšus. Aktieris Andris Bulis to esot darījis kopā ar savu meitu. Viņš stāsta: “Uzzīmējām sauli Ukrainas krāsās. Es gan meitai teicu, ka mēs tik spilgtu krāsojam, ka strazdi ieraudzīs un lidos apkārt, bet meita teica, ka Ukrainas bērniem vajag daudz saules. Ja mēs ar vienu vai vairākiem būrīšiem varam palīdzēt – savākt vienam dronam, kurš var pasargāt debesis –, tad kāpēc to nedarīt.”

Lietuvā ražotais drons “Varne`nas”, kas tulkojumā no lietuviešu valodas nozīmē “strazds”, spēj sev līdzi nest trīs kilogramu svara. Tas lido tikai vienā virzienā – tieši uz mērķi. Šāds drons maksā 700 eiro. Akcijas organizatori cer, izsolēs pārdodot apgleznotos putnu būrīšus, izdosies uz Ukrainu aizsūtīt vismaz 500 un vairāk kamikadzes dronu, kas Ukrainā esot ļoti iecienīti. Azovas pulka kareive Marija Čeha: “Droni ir vajadzību topa augšgalā. Tie vajadzīgi vienmēr. Diemžēl ienaidnieks arī pilnveidojas. Agrāk mums bija priekšrocības ar droniem, bet tagad arī krieviem ir daudz dronu, bet šis karš ir jāuzvar, tāpēc katrs drons ir zelta vērtē.”

Uzrunātie ukraiņi, kuri Latvijā iziet rehabilitāciju, stāsta, ka ne mazāk svarīgi ir atgādināt visai pasaulei, ka karš vēl nav beidzies. Apgleznotos putnu būrīšus var nodot gan Lietuvā Pakrojas muižā, gan arī vienoties par laiku Rīgā. Lietuviešu uzsāktā akcija “Brīvības putni” turpināsies līdz 15. jūnijam. Tajā aicināts iesaistīties ikviens iedzīvotājs, kurš vēlas, lai virs Ukrainas debesis atkal būtu mierīgas.