Brīvprātīgais darbs - neatsverama pieredze

Lai gan brīvprātīgo darbu šobrīd ietekmē arī pandēmija, jo nevar brīvi ceļot, Latvijā šī iespēja ir ļoti populāra. Pie mums visbiežāk ierodas jaunieši no Francijas, Portugāles, Itālijas un Vācijas. Bet latviešu jaunieši dodas veikt brīvprātīgo darbu uz Spāniju, Horvātiju Bulgāriju, Franciju un Gruziju.

Jaunatnes starptautisko projektu aģentūras direktore Daina Sproģe saka: “Jaunieši iesaistās. Un, ja skatāmies 7 gadu periodā, tad mums tika īstenots 341 projekts, kura ietvaros 1307 jaunietis piedalījās.”

Aleksandra no Serbijas veikt brīvprātīgo darbu Gulbenē ieradās novembrī. Pirmskolas izglītības iestādē viņa realizē savu sapni - strādāt ar maziem bērniem. Meitene stāsta, ka sākumā izaicinājums bija valodas barjera, tomēr nu jau tā kritusi. Ķermeņa valoda viņai palīdz vadīt dažādās vides izglītības nodarbībās mazajiem.

Brīvprātīgā darba iniciatore Gulbenes novadā Anita Birzniece ReTV Ziņām stāsta - sākumā iestādes, skolas un bērnu dārzi visai piesardzīgi uzņēma brīvprātīgā darba veicējus no ārvalstīm. Bet pēdējos gados iesaistās aizvien jaunas organizācijas - daudzi brīvprātīgos sagaida, lai uzlabotu valodas iemaņas, attīstītu kontaktus.

Anita Birzniece: “Tādās kārtīgās lauku skolās, ko atzīst pedagogi par skolēniem, ja tur dodas brīvprātīgais no Eiropas, viņi pēkšņi saprot, kāpēc ir jāmācās valodas, jo beidzot ir reāls pielietojums.”

Bet ne jau tikai jaunieši Gulbenes novadā iesaistās brīvprātīgajā darbā, to dara arī pieaugušie un senjori. Skolotāja Aija Miķelsone ar prieku atceras, ka brīvprātīgi strādāja Anglijā labiekārtošanas darbos, kopā ar senjoriem pabūts arī Romā. Šo kustību viņa salīdzina ar talkām, kas kādreiz bija tik ļoti ierastas. “Ja tagad bērnam saka “talka”, viņš domā, vai man maksās vai nē, bet pamazām šis brīvprātīgais darbs pilsētā kopumā attīstās.”

Tikmēr biedrība “Radi Vidi Pats”, kura Kurzemes reģionā darbojas ar jauniešiem, ReTV Ziņām skaidro - mūsu mērķis brīvprātīgajā darbā ir iesaistīt tos, kuri līdz šim par tādu iespēju nav pat zinājuši, īpaši no lauku reģioniem. Iespējams, kādam no viņiem tas mainīs dzīvi.

Tikmēr Jaunatnes starptautisko projektu aģentūras direktore Daina Sproģe ReTV Ziņām stāsta, ka, strādājot brīvprātīgi, jaunieši gūst pieredzi visdažādākajās jomās - sākot no darba ar maziem bērniem un dzīvniekiem, beidzot ar darbu sociālajā jomā un dabas aizsardzībā.

Šogad Eiropas Savienībā sākās jauns septiņgades cikls arī jauniešu brīvprātīgā darba programmām. Daina Sproģe stāsta, ka tām atvēlētais budžets divkāršosies, savukārt projektu administrēšana būs krietni vienkāršāka - vairāk jauniešiem būs iespēja pieredzi gūt strādājot brīvprātīgi. 


Foto: unsplash.com