Brīvprātīgais karošanai Ukrainā: nevaru stāvēt malā un skatīties, kā cilvēki tiek slepkavoti

Jau vairākas dienas Latvijas pilsoņiem ir ļauts pieteikties karot Ukrainas pusē. Pievienoties Ukrainas bruņoto spēku jaundibinātajā Starptautiskajā teritoriālās aizsardzības bataljonā pieteikušies četri latvieši. Ar vienu no viņiem, kurš vēl tikai plāno doties uz kara plosīto valsti, sarunājās ReTV.

Alpīnists, vairāku publikāciju un grāmatu autors un zemessargs Juris Ulmanis ir viens no latviešiem, kurš reģistrējies Ukrainas vēstniecībā Latvijā, lai dotos karot uz Ukrainu. “Iemesls ir ļoti vienkāršs – ukraiņi mūs sargā, ukraiņi karo par mums. Es nevaru stāvēt malā un skatīties, kā cilvēki tiek slepkavoti, kā sievietes mirst, kā bērniņi tiek noslepkavoti. Man ir jāpalīdz viņiem!”

Juris Ulmanis ir vairākkārt devies arī ekstrēmās ekspedīcijās daudzviet pasaulē, tādēļ braucienam uz Ukrainu jūtas gatavs. “Tas ir svarīgi man. Tas ir svarīgi Latvijai. Ja Ukraina zaudē karu, tad, es domāju, liela varbūtība, ka kaut kas varētu notikt Latvijā. Esmu zemessargs. Būdams zemessargs, vienmēr ir jābūt gatavam aizstāvēt Latviju. Es esmu gatavs, man ir liela motivācija. Ļoti motivē, iedvesmo ukraiņu tauta, Ukrainas valsts un Ukrainas prezidents Zelenskis. Kā var neatbalstīt šos cilvēkus? Tas ir vienkārši jādara.”

Pati pieteikšanās esot visai vienkārša. Ierobežojošie kritēriji, lai tiktu uzņemts Ukrainas spēkos, ir vienīgi vecums un kriminālsodāmība. “Piezvanīju Ukrainas vēstniecībai, viņi man atsūtīja anketu. Vispirms bija jāuzraksta viņiem, ko es gribu. Uzrakstīju mazliet, kas es esmu. Tad atsūtīja oficiālu anketu, es parakstīju un pārsūtīju. Tagad gaidu atbildi,” stāsta Juris Ulmanis.

Jāpiebilst – Latvijā kalpot citas armijas labā ir aizliegts, tādēļ nedrīkst pieteikties profesionālā dienesta karavīri un zemessargi, kuriem ir līgums ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Tikmēr Juris Ulmanis par gaidāmo saka – nav ne jausmas, kad tieši nonāks Ukrainā, kurā vietā atradīsies un ko darīs. “Zinu, ka tas būs grūti, tas būs izaicinājums. Nezinu, kas mani sagaida. Es varu tikai iedomāties. Domāt to vissliktāko. Viena lieta, ko es daru, savā prātā taisu tādas mentālas bildītes, prāta bildītes par jaukām lietām, piemēram, kad staigāju pa ielu, ja staigā māmiņa ar ratiņiem. Būtībā uzkrāju labās lietas, lai tās varētu uzturēt grūtajos brīžos.”

Zināms, ka Ukrainā atrodas jau divi Latvijas pilsoņi, kuri pieteikušies starptautiskajam bataljonam – Saeimas deputāts Juris Jurašs no partijas “Konservatīvie” un bijušais Krustpils novada mērs Gundars Kalve, kurš vairāk zināms kā iesaistītais Jēkabpils lielgabala skandālā. Jāpiebilst, karot pret Krieviju Ukrainā pieteikušies vairāk nekā 20 tūkstoši cilvēku no 53 valstīm.


Foto: Reuters/Scanpix