Brīvpusdienas būs vien dažās skolās

Nākamajā mācību gadā lielākajā daļā Latvijas pašvaldību skolēnu vecākiem jārēķinās ar līdzmaksājumu pusdienām. 

Straujā cenu kāpuma dēļ pusdienas par brīvu varētu saglabāties ne vairāk kā 10 pašvaldībās. Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības un kultūras jautājumos Ināra Dundure saka: “Tās pašvaldības, kuras 100% nodrošināja pusdienas arī pārējām klasēm no 5. līdz 12., tagad pārskata. Ir pašvaldības, kuras plāno piešķirt 5.-7. klasei. Ir tādas, kuras papildus 1.-4. klasei piešķirs arī līdz 9. klasei, vai segt sadārdzinājumu lūdz vecākiem. Piemēram, Augšdaugavas novadā vecāki piemaksās tikai 20 centus par katrām pusdienām.” 

Tuvākajā domes sēdē par vecāku līdzfinansējuma ieviešanu lems arī Jelgavas novada dome. Rīgā nolemts, ka skolēnu pusdienām papildus finansēs vienu eiro dienā. Starp tām pašvaldībām, kur brīvpusdienas saglabāsies visās vecuma grupās, ir Balvi un Jūrmala. Ināra Dundure: “Ja runājam, ka tā (pusdienu) cena varētu būt trīs eiro jau pēc jaunā gada, tad tās jau ir nopietnas summas, jau vairāk nekā 12 miljoni kopā pa pašvaldībām.”

Lai gan koalīcija ir vienojusies par papildu finansējumu 1. līdz 4. klases skolēnu brīvpusdienām rudenī, Pašvaldību savienībā norāda, ka politiskais gala lēmums vēl nav pieņemts, taču pašvaldību izglītības iestādēm budžeti jāsāk plānot jau tagad. 


Foto: Freepik