Budžeta komisija galīgajam lasījumam atbalsta iespēju atkārtoti pagarināt nodokļu samaksas termiņu

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija otrdien galīgajam lasījumam Saeimā atbalstīja grozījumus likumā "Par nodokļiem un nodevām", kas paredz kā pastāvīgu regulējumu noteikt iespēju atkārtoti lūgt pagarināt nodokļu samaksas termiņu.

Likumprojekts tiek virzīts steidzamības kārtībā.

Grozījumus iesnieguši koalīcijas deputāti Atis Zakatistovs, Ainars Latkovskis (JV), Raivis Dzintars (NA), Krišjānis Feldmans (K) un Juris Pūce (AP).

Izmaiņas likumā virzītas, lai nodrošinātu iespēju nodokļu maksātājiem lūgt Valsts ieņēmumu dienestu (VID) atkārtoti piešķirt nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu tiem nokavētajiem VID administrētajiem nodokļu maksājumiem, kuru samaksas termiņš iepriekš jau ir bijis pagarināts.

Grozījumi likumā paredz līdz pieciem gadiem pagarināt termiņu, kādā jāveic nokavēto nodokļu maksājumu samaksa.

Patlaban šos maksājumus var sadalīt termiņos vai atlikt uz laiku līdz trim gadiem.

Komisijas deputāti atbalstīja VID ģenerāldirektores Ievas Jaunzemes lūgumu par likumprojekta spēkā stāšanās datumu noteikt 1.augustu. Jaunzeme to pamatoja ar nepieciešamību izveidot elektronisku uzņēmumu iesniegumu sistēmā, jo iesniegumu pieņemšana papīra formātā būtu liela neērtība uzņēmumiem.

Tāpat komisija atbalstīja Finanšu ministrijas priekšlikumu nesamaksātajai nodokļu parāda daļai piemērot nokavējuma naudu gadījumā, ja nodokļu administrācija atceļ lēmumu par nodokļu samaksas termiņa pagarināšanu.

Nodokļu samaksas termiņa atkārtotu pagarinājumu paredzēts noteikt, reaģējot uz vairāku nodokļu maksātāju lūgumu VID un Finanšu ministrijai rast risinājumu. Nodokļu maksātāji norāda, ka sākotnēji bija domāts, ka Covid-19 būs īstermiņa problēma, taču šī prognoze nepiepildījās. Līdz ar to arī atgūšanās no šīs krīzes prasa ilgāku laiku, nekā bijis domāts.

Likumā paredzēts paplašināt arī subjektu loku, kuri var sniegt saimnieciskās darbības ieņēmumu konta pakalpojumu.

Tāpat arī jāņem vērā, ka Latvijas ekonomiku ir ietekmējuši jauni satricinājumi, kas saistīti ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, teikts grozījumu anotācijā.

Atkārtota nodokļu samaksas termiņa pagarināšana uzņēmējiem, kurus skārušas ārkārtēju apstākļu izraisītas sekas, ļaus saglabāt maksātspēju un attīstīt uzņēmējdarbību, kā arī saglabāt darba vietas, veikt kārtējos nodokļu maksājumus un samaksāt kavētos nodokļus, pauduši likumprojekta autori.


Foto: Freepik