Čalis cep kūkas. Uzcep arī tu!

Vai ierastās veikala kūkas vietā savam svētku galdam šoreiz esi gatavs kūku uzmeistarot pats? Tu to vari, tev tikai vajadzēs stundu laika un aptuveni desmit eiro naudas izteiksmē. Ar savu medus kūkas recepti, dalās madonietis Sandris Prostakovs. Jauns, sportisks, izskatīgs vīrietis, kuram kūku cepšana nu jau kļuvusi par hobiju. 

Sandris kūkas cept sācis pirms trim gadiem. “Tolaik vairāk pievērsos veselīgam dzīvesveidam, sāku vairāk sportot, pats vairāk gatavot, un tad kādā pastaigas brīdī es vienkārši iedomājos, ka varētu pats arī kūku pamēģināt izcept, ne tikai gaļu. Tā arī viss sākās. Viena, otra recepte,  vienam draugam, otram. Palielīja, paslavēja, un azarts radās,” smaidot atzīst Sandris.  Tagad viņa krājumā ir vairāk nekā 60 receptes, daļu no tām nākas cept gana bieži. “Mammai vienmēr kārojas meduskūku. Lai kur brauktu, vienmēr mana meduskūka līdzi. Otra iecienītākā ir spinātu kūka, jo tas ir kaut kas neredzēts un netipiskāks. Tā ir zaļa, taču zaļais tonis nav no krāsvielas, bet dabiski radīts, kas garšo un izskatās labi.  Bet tā kopumā es pats sev kūkas speciāli necepu. Radu, draugu daudz, svētku arī, tad nu tajos tiek notestētas gan jaunās receptes, gan sameklētas jaunās garšu nianses,” atzīst Sandris.

Treknas kūkas nav Sandra gaumē

Svētku kūku, protams, var nopirkt, taču pašu ceptai būs pavisam cits svars, garša un pievienotā vērtība. Kā uzsver Sandris, ja arī ar pirmo reizi kāda sarežģītāka recepte nesanāks, nākamreiz noteikti sanāks. “Pirmkārt, jūs zināsiet, kas tajā ir iekšā. Man kāda draudzene stāstīja, ka aizgājusi pirkt kūku, papētījusi tās sastāvu un konstatējusi, ka tās sastāvā ir  deviņpadsmit E vielas, kūku nolikusi atpakaļ plauktā. Pašu ceptā kūkā nekas tāds nebūs. Tāpat vienmēr ir iespēja izvēlēties treknāku vai diētiskāku torti, lietot cukuru vai aizstāt to ar medu. Savukārt veikala tortēs tik ierasto margarīnu aizstāt ar sviestu,” uzsver Sandris. Tādas kārtīgas mājas kūkas ar biskvītu un sviesta krēmu gan viņš necepot. “Protams, “Napoleons” vai “Cielaviņa” ir tā sauktās treknās kūkas, tur bez sviesta neiztikt, taču savulaik iecienītās sviesta krēma rozes uz tortēm gan es netaisu. Zinu, ka tās daudzi vienkārši noņem no kūkas, jo šķebina,” noskurinās Sandris.

Noder pieredze auto špaktelēšanā

Kopš radusies interese par kūkām, šo trīs gadu laikā Sandris pamēģinājis cept  gan mazas vēja kūciņas un skudru pūznīšus, gan drauga kāzām uzmeistarojis pamatīgu trīsstāvīgo torti.  “Vislielākais izaicinājums ir dekorēšana. Ejot ciemos un zinot, ka tur ir bērni, pilnīgi azarts pārņem uzzīmēt kādu multeņu tēlu. Es pēc dabas esmu parasts vecis, ne zīmēt protu, neko, bet nu tādos brīžos ir tāds azarts, pēc tam ir tāds prieks, ka sanāk,” gandarījumu neslēpj Sandris. Rādot telefonā veselu galeriju ar patiešām mākslinieciski noformētām kūkām, viņš nosmej, ka kūku līdzināšanas procesā lieti noderot iepriekšējā darba pieredze auto servisā pie mašīnu špaktelēšanas. “Nav jau noslēpums, ka labākie pavāri un ekskluzīvākie konditori ir vīrieši, taču stereotipi joprojām pastāv. “Tu cep kūkas? Vīrietis un kūkas?” – ar šādiem izsaucieniem esmu sastapies ne reizi vien,” atzīst Sandris. “Es arī uz copi eju un zivis ēdu, tā kā viss ir kārtībā!” 

Vienkārša recepte, kas izdosies katram

Lai recepte būtu saprotama un viegli izpildāma ikvienam, Sandris šoreiz piedāvā cept medus kūku. “Man liekas, ka tā ir ļoti vienkārša, arī nekādas papildu iekārtas vai formas nevajag. Vienkārši katliņu, lāpstiņu maisīšanai, cepampapīru, mīklas rulli un mikseri krēmam,” noteic Sandris un sāk mīklas gatavošanu.

Mīklai tiek ņemti 50 grami sviesta, 75 grami medus un 175 grami cukura, visu rūpīgi izkausē, līdz sāk burbuļot. Tad pievieno citronu sulā iemaisītus 10 gramus sodas un atkal samaisa. Pēc tam masu nedaudz atdzesē un pievieno divas olas. “Olas saputot nevajag, tikai rūpīgi jāsakuļ. Tad lēnā strūkliņā ielejam mīklā un samaisām visu viendabīgā masā. Jāskatās, lai mīkla nav par karstu, citādāk olas karstumā vēl pagatavosies,” brīdina Sandris. Pēc tam pievieno 300 gramus miltu un visu atkal rūpīgi samaisa. Līdz ar to mīkla ir gatava. 

“Šo masu es parasti sadalu septiņām kārtām. Ņem apmēram 90 gramus, liek uz cepampapīra, izsmērē, viegli apkaisa ar miltiem un izrullē. Nedaudz sabaksta ar dakšiņu un liek cepties 180 grādos, kamēr zeltaini brūnas. Tās ir aptuveni četras minūtes,” nosaka Sandris, piebilstot, ka mīklu jācenšas izrullēt maksimāli ātrāk, kamēr silta, jo vēlāk to būs grūtāk izdarīt. Tā tiek sagatavotas septiņas plāksnes, paralēli sākts gatavot krēms pildīšanai.

“Jo treknāks krējums būs, jo stingrāk sakulsies un netecēs ārā. Es parasti ņemu 20% skābo krējumu. Vispirms sajauc 400 gramus skābā krējuma ar 100 gramiem cukura, ļauj cukuram izšķīst, pretējā gadījumā kūkā vēlāk veidosies ūdeņaina sajūta. Kad cukurs izkusis, pievieno 200 gramus saldā krējuma un visu sakuļ. Krēms gatavs! Nav taču sarežģīti, vai ne?”

Stunda darba un torte gatava

Kad plāksnes ņem ārā no plīts, tām vajadzētu nogriezt vienādas maliņas, jo tik perfekti izrullēt diez vai izdosies. “Es iesaku tādam mājas variantam vienkārši paņemt kādu šķīvi vai tortes pannas pamatni, uzlikt to virsū un apgriezt apkārt. Tad visas plāksnes būs vienādā diametrā. Tikai jāuzmanās, lai nesaspiež. Tas jādara, kamēr vēl karsta un tā vieglītēm,” brīdina Sandris. Nogrieztās maliņas viņš vēlāk apkaltēs cepeškrāsnī un sadrupinātas izmantos dekorēšanai.

“Un tagad paliek pats interesantākais – krēma smērēšana starp plāksnēm un dekorēšana. Uz katru plāksni ņem aptuveni trīs karotes krēma, rūpīgi izsmērē, liek virsū nākamo kārtu un tā visas septiņas. Tukšās maliņas arī aizpilda ar krēmu un apber ar iepriekš sagatavotajām drupačām. Arī virsu tradicionāli meduskūkai apber ar drupačām. Tad kūku uz pāris stundām liek vēsumā un pēc tam dekorē. “Es šoreiz ņemšu svaigas avenes un dzērvenes pūdercukurā, lai simboliski izveidotu sarkanbaltsarkano karogu, taču dekorēt var kā vien vēlas, vien jāskatās, lai garšu gamma iet kopā,” nosaka Sandris. “Patiesībā jau meduskūku recepšu ir daudz. Man pašam ir sešas, taču šī, ko iesaku pamēģināt, patiešām ir ļoti vienkārša. Domāju, ka lasot daudz sarežģītāk izklausās, nekā būs darot. Taču nevajag nobīties, jo pēc tam gandarījums būs pašam, pamatīgs prieks pusotra kilograma smagumā arī mājiniekiem”, iedrošinot un sveicot visus valsts svētkos.”

 

Sastāvdaļu kopsavilkums:

Biskvītam:

50g sviests

75g medus

175g cukurs

300g milti

citronu sula

10g soda

2 olas

Krēmam:

400g skābs krējums (vismaz 20%)

100g cukurs

200g salds krējums