Carnikavā pēc vairāk nekā desmit gadiem paliek bez skolēnu brīvpusdienām

Pēc apvienošanās jaunajā Ādažu novadā arī Carnikavas pamatskolas audzēkņiem, kuri vairāk nekā desmit gadus saņēmuši brīvpusdienas, par pusdienām jāmaksā pašiem. Izņēmums esot trūcīgās un maznodrošinātās ģimenes, kā arī daudzbērnu ģimenes, kam ik mēnesi tiks piešķirts pabalsts trešā bērna ēdināšanai. Pašvaldībā skaidro, ka apēst vairāk nekā pusmiljonu eiro nevarot atļauties, turklāt, viņuprāt, vecākiem vismaz divi bērni jāspēj pabarot pašiem.

Carnikavas pamatskolā, atbilstoši kovidlaika prasībām, izveidotas divas ēdamzāles. No janvāra, kad brīvpusdienas ir tikai 1.-4. klašu skolēniem, bet pārējie var saņemt tikai augli, vienā zālē siltu ēdienu ēd tie 5.-9. klašu audzēkņi, kuri par pusdienām samaksājuši, bet otrā - tie, kuri ko ēdamu paņēmuši līdz no mājām. “Šobrīd vecāki var maksāt par pusdienām skolā. Cena ir 2.06 eiro par kompleksajām pusdienām. Manuprāt, tā ir dārga cena, bet tāda tā iepirkumā ir bijusi. Ēd 80 skolēni no 200 skolēniem,” saka Raivis Pauls, Carnikavas pamatskolas direktors, Ādažu novada domes deputāts.

Brīvpusdienas var saņemt arī trūcīgo un maznodrošināto ģimeņu bērnu. Pagaidām skolā tāds esot viens audzēknis, bet sociālajā dienestā šomēnes par brīvpusdienu saņemšanu interesējušās vēl divpadsmit ģimenes. Carnikaviešus šāda kārtība nepatīkami pārsteigusi. Kāda trīsbērnu māmiņa ir neizpratnē, kāpēc Ādažu novads, kas 2021. gadā atzīts par “Ģimenei draudzīgāko pašvaldību”, atņēmis bērniem siltas pusdienas. “Šobrīd situācija ar reformu - man tā sajūta ir, ka mēs tiekam atmesti atpakaļ par desmit gadiem, kur mēs nekvalificējāmies kā daudzbērnu ģimene, un tas sarūgtina,” atzīst Eva Zvaigznīte-Gudermane, trīs bērnu māmiņa.

Eva stāsta, ka pusdienas skolā mēnesī trīs bērniem izmaksā ap 100 eiro, un tā ir nauda, ko līdz šim varēja izmantot bērnu interešu attīstībai. Neizpratnē par šādu lēmumu, kas pēc būtības ir pretējs ATR solījumiem, ir arī skolas direktors, kas pats ir arī jaunā Ādažu novada deputāts. “Jā, ir solīts, ka nepasliktinās dzīves apstākļus, bet šis noteikti ietekmē, īpaši šobrīd, kad paaugstinās apkures, elektrības rēķini,” stāsta Raivis Pauls.

Pašvaldībā skaidro, ka šāda situācija izveidojusies, jo apvienoti ļoti dažādi novadi, apēst vairāk nekā 0,5 miljoni eiro, kas būtu nepieciešams, lai brīvpusdienas varētu saņemt visi 2000 jaunā novada bērni nevarot atļauties. “Kas tad ir svarīgāk - kvalitatīva izglītība bērnam visas dienas garumā vai mums nākt ar zupas šķīvi, slēdzot skolas? Tā ir šī izšķiršanās. Diemžēl pat bagātie Ādaži, bagātā Carnikava nav tik turīgi, lai darītu šādas lietas. Mums ir jāizšķiras, kas ir sabiedrības pienākums un kas ir vecāku atbildība,” pauž Māris Sprindžuks, Ādažu novada domes priekšsēdētājs.

Palīdzīga roka gan tikšot sniegta daudzbērnu ģimenēm. Par trešo bērnu pirmskolā vecāki saņems 50 eiro mēnesī. 5.-9 klašu posmā par trešo bērnu mācību gada laikā 40 eiro mēnesī. Papildus tam, līdztekus valsts atbalstam, piešķiršot arī vienreizēju sociālo pabalstu 50 eiro visiem daudzbērnu ģimeņu bērniem no dzimšanas līdz 24 gadu vecumam. Jāteic gan, ka, piemēram, apvienotajā Ropažu novadā brīvpusdienas tiks saglabātas, bet jaunajā Ķekavas novadā tās turpmāk saņemšot visi 5.-9. klašu skolēni.


Foto: Freepik