Cena gāzes baloniem kāpusi. Sarkanie baloni apritē paliks vēl ilgi

Daudzās mājsaimniecībās, īpaši laukos, ēdiena pagatavošanai aizvien izmanto gāzes balonus. Ja pavasarī daudzviet veidojās to deficīts, tad šobrīd balonu ir pieejami, taču cena ir cēlusies. Gadu desmitiem ierastie sarkanie lieli gāzes baloni apritē paliks vēl ilgu laiku, lai gan pirms kāda laika valsts no tiem mudināja abrīvoties  

Pie vietējā veikala Valmieras novada Dikļos gāzes balonu apmaiņas punktā redzami gan sarkanie 50 litru gāzes baloni, gan arī jaunie – mazāka izmēra gāzes baloni. 

Veikala vadītāja Iveta Knospiņa ReTV stāsta – gadās, ka cilvēki par gāzes balonu apmaiņu izrāda lielāku interesi, tos izpērk, apmaiņas punktā paliek vien tukšie baloni. Bet aptuveni nedēļas laikā piegādātājs atved jaunus, uzpildītus gāzes balonus. “ Vairāk ir pensionāri, tad atbrauc jaunie, samaina balonus, kam ir lauku mājas. Tagad sāksies vēsāks laiks, tad arī iet vairāk gāze.”

Gana daudz gāzes baloni vajadzīgi arī šajā pagastā, Dikļos. ReTV aptaujātie iedzīvoāji saka – elektrība ir dārga, tāpēc gāzes balons vajadzīgs pārsvarā ēdiena gatavošanai.

Gāzes balonu tirdzniecības un apmaiņas punkts atrodas arī Kocēnu ciemata centrā. Šeit veikala un ēdnīcas īpašniece stāsta - balonu cena gada laika augusi par aptuveni 10%. SIA “Vidus un partneri” valdes priekšsēdētāja Gita Lapiņa: “Bet tas nenozīmē, kas tos pērk mazāk vai vairāk. Tiem, kam ir šīs gāzes plītis, tie arī pērk.”

Savukārt gāzes tirgotājs Jānis Mezītis Valmierā ReTV stāsta, ka problēmas ar gāzes balonu pieejamību mājsaimniecībām nav. Šajā gāzes tirgošanas centrā sarkanie 50 litru gāzes baloni netiek tirgoti jau vismaz piecus gadus. Galvenokārt jau drošības dēļ. Ja vēl pirms kāda laika visus mudināja no sarkanajiem gāzes baloniem atbrīvoties, tad pirms pāris gadiem valdība pieņēma lēmumu, ka apritē tomēr drīkst būt arī šie baloni. Tiesa – tādi, kuri nav vecāki par 40 gadiem un kuri regulāri tiek pārbaudīti.”

Ekonomikas ministrijas pārstāvis Normunds Vēbers: “Pensionāru savienība interesējās, ka, ja vecie tiek izņemti, jaunie baloni var būtu dārgāki. Tika veiktas tehnikās pārbaudes, tur bija vairāk nekā 4000 balonu no PTAC, kas veic šo uzraudzību. Konstatēts, ka liela daļa ir labā lietojamības stāvoklī.”

Savukārt cena gāzes baloniem nav cēlusies tik strauji kā pa caurulēm plūstošajai dabas gāzei, jo propāns, ko pilda balonos, ir naftas produktu balkus produkts. Vidēji viena sarkanā gāzes balona cena maiņā ir aptuveni 36 eiro, bet cenas dažādās vietās var atšķirties. 


#SIF_NVZ2022