Cenas nekustamajam īpašumam gada laikā kāpušas par 20%; kāps arī turpmāk

Nekustamiem īpašumiem - mājai, zemei, dzīvokļiem - cenas pēdējo sešu mēnešu laikā kāpušas pat par 15-20%. Kādas ir prognozes turpmāk? Kas jāzina tiem, kuri grasās tuvākajā laikā iegādāties māju vai dzīvokli?

 Ja pirms gada divistabu dzīvoklis Rīgā jaunā projektā maksāja ap 80-85 tūkstošiem eiro, tad šobrīd būs jāšķiras no 90-95 tūkstošiem eiro. Tātad - kāpums gandrīz 12 procentiem, kas ir daudz. Un cenas kāpj katru mēnesi. “Nesen arī veicām tirgus apskatu par pirmo pusgadu. Salīdzinājumā ar iepriekšējo, novērojām, ka, jā, cenas, piemēram, jaunajos projektos, salīdzinājumā ar iepriekšējo pusgadu, ir cēlušās par 5-8%,” skaidro Evijas Dzenīte, “Latio” Mājokļu tirdzniecības nodaļas vadītāja.

 “Šogad redzam - dzirkstelītes lēkā. Piemēram, atsevišķās Pierīgas pilsētās - Ogrē, Jelgavā, Jūrmalā -, kopš gada sākuma sērijveida dzīvokļu kāpums pat 15 līdz 20%, Rīgā par 8%. Tas pamudinās investēt mājokļos,” saka Pēteris Strautiņš, “Luminor” bankas ekonomists.

Šodien pieprasītākie ir jaunie projekti Rīgā. “Ja mēs runājam par jaunajiem projektiem, tad procentuāli jaunos projektus šobrīd pērk vairāk nekā pirms gada, diviem vai trijiem. Protams, ja mēs runājam skaitļos, tad pērk sērijveida dzīvokļus, jo tie vienkārši ir lētāki, lielākā daļa tos var atļauties,” skaidro Evijas Dzenīte. 

Tomēr arī īpašumi ārpus Rīgas ir pieprasīti - arvien vairāk pamanāma tendence, ka pilsētnieki vēlas iegādāties māju vai zemi attālākos valsts nostūros. Runājot par to, kas notiks ar cenām turpmāk, eksperti saka - tās turpinās augt. “Māju pieprasījums vispār ir aizgājis kosmosā, un ir ļoti grūti atrast pat māju. Māju pārdošana - Rīga, pat tālāk cilvēki ir gatavi ir pārvākties,” saka Evelīna Leitlava, “Imperio” uzņēmuma partnere.

 “Uz ekonomikas attīstību tam ir stimulējoša iedarbība, - ja cenas kāpj, tad ir pamudinājums vairāk būvēt, algas celtniecībā, citās nozarēs strauja attīstība,” saka Pēteris Strautiņš.

 “Visticamāk, ka cenas turpinās kāpt. Nekāds straujš cenu kāpums šobrīd nav sagaidāms,” pauž Evijas Dzenīte.

Eksperti ReTV Ziņām stāsta, ka ir novērojusi tendenci, ka privātmājas ir tik ļoti pieprasītas, ka pārdod pat par neadekvātu summu, kas nozīmē, - ja ir vēlme pirkt nekustamo īpašumu, tā cena būs iespējami lielāka, nekā tā varētu maksāt pēc pāris gadiem. 


Foto: Freepik