“Centrālā laboratorija” spiesta celt pakalpojumu cenas

Nacionālais veselības dienests no 1. jūnija samazinājis tarifus 29 no 1035 valsts apmaksātām laboratoriju manipulācijām. Nacionālā veselības dienesta finanšu līdzekļu izlietojuma izvērtējumā secināts, ka atsevišķiem laboratoriskajiem izmeklējumiem maksas pakalpojumu cenrāžos laboratorijas noteikušas zemākas cenas nekā tās ir tarifos, kurus valsts maksā laboratorijām par izmeklējumu veikšanu, līdz ar to pieņemts lēmums atsevišķām manipulācijām valsts noteikto maksājumu samazināt. 

Evija Štālberga, Nacionālā veselības dienesta pārstāve:“Tas ir ikviena Latvijas iedzīvotāja interesēs, lai valsts apmaksātus izmeklējumus var saņemt pēc iespējas lielāks cilvēku skaits, un arī šis pakalpojumu skaits būtu pēc iespējas lielāks un izmeklējumi par valsts budžeta līdzekļiem būtu pieejami visa gada ietvaros. Tāpēc arī tiek veikta šī uzraudzība un pieņemti šie lēmumi, lai nebūtu pieļaujamas situācijas, ka maksas pakalpojumu cenrāžu cenas ir zemākas nekā valsts noteiktais tarifs.” 

Tarifu samazinājuma rezultātā “Centrālā laboratorija” no šodienas gan bijusi spiesta celt cenas asins paraugu noņemšanai un laboratorijas maksas pakalpojumiem un šīs izmaksas pacientiem būs jāsedz no savas kabatas.

ReTV dienas laikā ar “Centrālās laboratorijas” pārstāvjiem neizdevās sazināties, taču medijiem sniegtajā informācijā norādīts, ka lēmums par tarifu samazinājumu ir negaidīts un sasteigts un tam trūkst sistēmiska izvērtējuma. Nacionālais Veselības dienests nav spējis praksē izvērtēt, cik pacientu ieradīsies laboratorijās, lai gan no šī gada 1. janvāra bija paredzēts iedarbināt elektronisku sistēmu, kurā būtu redzami pacientu nosūtījumi analīžu veikšanai, un tie ļautu precīzi izsekot katra pacienta informācijai. 

Evija Štālberga,Nacionālā veselības dienesta pārstāve: “Šādus pārmetumus NVD noraida un īstenībā arī bija pārsteigts par šādu paziņojumu no laboratorijas puses, jo tieši Centrālās laboratorijas pusē ir viss šis iemesls, kāpēc process nenotiek tik ātri. Ja mēs runājam par laboratorijas iesūtīto datu apjomu, jo laboratorijas jau ir uzsākušas šajā modulī iesūtīt datus, jo sistēma ir izstrādāta, tā funkcionē, arī ārstniecības personas ar to ir iepazīstinātas, un notiek satura piepildīšana. Ja mēs runājam par citām laboratorijām, kas jau ir iesūtījušas uz šo brīdi, ir laboratorija, kas ir gandrīz 1 miljonu rezultātu iesūtījusi, tad Centrālā laboratorija ir iesūtījusi tikai 77 tūkstošus.” 

Nacionālā veselības dienesta pārstāve arī piebilst, ka ikvienam cilvēkam ir brīva izvēle, kur pakalpojumu saņemt, kur ir viņam labvēlīgāki nosacījumi attiecībā uz maksas pakalpojumu sadaļu, kas ir asins ņemšana.