Centrālajai vēlēšanu komisijai trūkst jaudas

Līdz Saeimas vēlēšanām atlikuši trīs mēneši. Gatavojoties šai balsošanas reizei, pastiprināta uzmanība tiek pievērta drošai vēlēšanu norisei - Krievijas agresija liek drošības dienestiem šim faktam pievērst īpašu uzmanību. Tostarp - Valsts kontrole norāda, ka Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) trūkst kapacitātes, lai jau gadiem atrisinātu dažādas problēmas. Šajos apstākļos ir arī viens veiksmes stāsts.

Krievijas īstenotā agresija, izvēršot plašus kiberuzbrukumus valstīm un to iestādēm, šogad liek pastiprināti domāt par Saeimas vēlēšanām 1.oktobrī Latvijā. “Tā ir kritiskā infrastruktūra, protams, ka gan tās uzraudzība, gan novērtējums ir gan Satversmes aizsardzības biroja, gan Valsts drošības dienesta uzraudzībā, tāpēc jebkurā gadījumā arī attiecībā uz kiberuzbrukumiem valsts attieksme ar aizsardzību ir neatkarīga, vai tā ir privāta kompānija, vai valsts kompānija. Tā kā drošības ziņā nodrošinājums no valsts puses maksimāli tiek piegādāts,” uzsver Māris Kučinskis, bijušais Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs (Liepājas partija).

Uz drošības aspektu ReTV Ziņām norāda arī CVK, kuras vadītāja Kristīne Bērziņa atzīst - arī šis faktors šogad tiek ņemts vērā īpaši. Proti, jau tagad tiek veikti dažādi drošības testi, lai vēlēšanu sistēmu pasargātu no potenciāliem kiberuzbrukumiem. ”Latvijā mums nav interneta balsošanas, tas nozīmē, ka sabojāt rezultātus tā, ka tos nevarēs vairs noteikt, nav iespējams. Tas, ko mēs šajā sistēmā apkopojam, ir vēlēšanu rezultāti no papīrā saskaitīta balsojuma, ja būs kaut kādas iejaukšanās pazīmes.”

Šīs būs pirmais Saeimas vēlēšanas, kurās CVK izmantos jauno Vēlēšanu vadības sistēmu. Tā ļaus elektroniski sagatavot kandidātu sarakstus, kā arī vēlēšanu naktī daudz ātrāk apkopot datus par vēlētāju izvēli un aktivitāti. Te vēl viens potenciāls risks vēlēšanu drošumam - Valsts kontrole, pēc veiktas revīzijas Centrālajā vēlēšanu komisijā, ReTV norāda - pastāv bažas, ka komersants, kurš nodrošinājis šīs lietotājprogrammas izstrādi, noteicis pārāk lielu sadārdzinājumu sniegtajiem pakalpojumiem. 

Valsts kontroles padomes locekle Ilze Bādere: “Mēs skaidri saprotam, ka šis nav tikai inflācijas jautājums. 30% tomēr ir ārkārtīgi būtiskas izmaksas. Tas, ko mēs gadu gadiem jau runājam ar CVK, vēršam viņu uzmanību, ir viņu spēja pašiem pārliecināties par izmaksu pozīciju adekvātu un nepieciešamību.”

CVK direktore piekrīt Valsts kontroles norādītajam, ka pašlaik komisijas kapacitāte, īpaši jau IT jautājumi, ir nepietiekama, lai pilnvērtīgi izvērtētu, plānotu un apkalpotu vēlēšanu vadības sistēmu. “Šobrīd mūsu CVK kapacitāte ir divi IT speciālisti, kas paralēli nelielā atalgojuma dēļ, ko mēs piedāvāt, veic darbus arī citos uzņēmumos. Attiecīgi - šī kapacitāte ir šis ierobežojošais faktors, kas mums neļauj īstenot IT pārvaldību labas prakses principiem.” 

CVK šobrīd intensīvi strādā pie vēlēšanu organizēšanas, meklējot darbiniekus iecirkņos. Lai arī par darbu tajos maksās sešus eiro stundā līdzšinējo trīs eiro vietā, tomēr atrast darbiniekus, īpaši jau Rīgā, esot sarežģīti. 


Foto: Freepik