Cer panākt dzīvnieku valsts produktu patēriņa samazinājumu

“Mēs vēlamies samazināt dzīvnieku ciešanas!’’ - ar šādu mērķi šodien tika aizvadīta klusa un mierīga protesta akcija pie vienas no Latvijā lielākajām kautuvēm Dienvidkurzemes novadā. Kā liecina statistikas dati, pēdējā gada laikā valstī kopumā tika nogalināti 21 miljons dažādu mājlopu. Akcijas rīkotāji, piketējot pie visām Latvijas kautuvēm, nākotnē cer panākt iedzīvotāju gaļas patēriņa samazinājumu vai pat pilnībā atteikšanos no dzīvnieku valsts produktiem. 

Akcijas jeb vigila rīkotāji ir “Riga Animal Save”. Kopumā šī jau ir trešā, kas tiek organizēta pie kādas no Latvijas kautuvēm. Pikets ticis iepriekš saskaņots, arī kautuves īpašnieki no SIA “Kurzemes gaļsaimnieks’’ brīdināti. Akciju laikā rīkotāji cer ieraudzīt dzīvniekus, kuri atvesti nogalināšanai, un iepazīt to pēdējo stundu apstākļus. Tomēr uzņēmums ne ar pasākuma organizatoriem, ne TV Kurzemi nevēlējās runāt, neiesaistījās notiekošajā.  “Šī ir tā iespēja, ka mēs varam pavisam fiziski pietuvoties tiem dzīvniekiem un reizēm pieskarties, pat, ja mēs viņus nevaram izglābt. Pagājušā gada laikā - no pagājušās vasaras līdz šai vasarai - Latvijā pārtikai ir nokauti vairāk nekā 21 miljons dzīvnieku. Lielākā daļa putnu, kas tiek nokauti turpat ražotnes teritorijā, līdz ar to viņus vispār neviens neredz. Tie ir desmit reizes vairāk nekā Latvijas iedzīvotāji. Cūkas vairāki 100 tūkstoši, govis apmēram 60 tūkstoši,’’ saka Sandris Ādminis, “Riga Animal Save’’ piketa organizators.

Kā informē Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), tā uzraudzībā šobrīd atrodas 90 dzīvnieku kautuves Latvijā. Šo uzņēmumu darbību stingri regulē Eiropas Savienības un Ministru kabineta noteikumi. Gadoties arī konstatēt dažādus pārkāpumus saistībā ar lopu pārvadāšanu, higiēnu un pat dzīvnieku labturības neievērošanu, tomēr kautuves sadarbojas un pārkāpumus novēršot. Dienests stingri raugās, lai dzīvnieki netiktu nokauti nežēlīgi vai neatbilstoši prasībām. “Normatīvajā aktā ir noteikts, ka drīkst izmantot triecienpistoli, ka drīkst izmantot elektrisko strāvas apdullināšanu, gāzes apdullināšanu, kuru Latvijā vēl neviena kautuve neizmanto - vienā bija, bet tā šobrīd nestrādā. Tās ir tās metodes, kur īslaicīgi, ātri dzīvnieks zaudē samaņu. Līdz ar to dzīvnieks nejūt sāpes tajā brīdī, kad tiek nogalināts, nokauts. Dzīvnieku labturība Eiropas Savienībās normatīvajos aktos ir viena no prioritātēm. Jo labāk mēs izturamies pret dzīvnieku viņa pēdējā ceļā, kas ir kautuve, jo kvalitatīvāku produktu mēs iegūstam,’’ skaidro Ilze Plīkša, PVD pārstāve.  

Piketa rīkotāji cer, ka gaļas produktus iedzīvotāji nākotnē uzturā nelietos nemaz, bet, lai tas tā notiktu, arī valstij esot jāiesaistās, piemēram, novirzot šobrīd esošo desmit reizes lielāko lopkopības attīstībai paredzēto finansējumu augkopībai. Tikmēr piketus nākotnē rīkošot pie visām kautuvēm, jau nākamais būšot Rēzeknē. 


Foto: Freepik