Cerībā uz platākām stāvvietām

Jau stāstījām par Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas biroja (LTAB) iesniegto iniciatīvu “Mana Balss” par publisko stāvvietu izmēru palielināšanu. Šobrīd Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas lēma nodot tālākai izvērtēšanai Ministru kabinetam. LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins: “Diskusijās nebija pretestības. Bija par lietu, ļoti cilvēciski, pat jauki, cieņpilni. Vairāk nostāja bija, ka nebāžam visu vienā maisā, bet piedomājam. Tas darbs jau ir uzsākts, sākam, turpinām.”

Satiksmes ministrijas pārstāvis sēdē uzsvēra, ka stāvvietas un to izmēri ir dažādi. Tāpēc nevajadzētu noteikt stāvvietu parametrus kā obligātu normu, bet gan rekomendējošu. “Ļoti iespējams, ka ir kaut kādas satāvvietas, kas var palikt šaurākas, piemēram, atsevišķu uzņēmumu stāvvietas. Tā kopējā bilde, ka tai stāvvietai ir jātop mazliet platākai, par to visi bija vienisprātis, un es domāju, ka tas ir tikai laika un tehnikas jautājums, lai mēs līdz šim risinājumam arī nonāktu.”

Latvijā normatīvie akti nosaka, ka vēlamajam stāvvietu platumam ir jābūt ne mazākam par 2,5 metriem. Kā jau iepriekš uzsvēra LTAB valdes loceklis Juris Stengrēvics, tad bieži vien 2,5 metru vietā, tiek ierīkotas 2,3 metru šauras stāvvietas. Šie normatīvie akti pieņemti pirms vairāk nekā 20 gadiem. LTAB iniciatīva ir palielināt stāvvietu platumu līdz 2,7 metriem. Jānis Abāšins: “Ja titku līdz rekomendējošajam 2,6 metriem, jau būtu ļoti skaisti. 2,7 metri būtu, protams, optimāli. Pamatdoma, ka tā apziņa veidojas arī trizniecības centriem un citiem uzņēmumiem, ka ir jādomā par to platumu. Ja automašīna pa 20 gadiem ir palikusi platāka par 30 centimetriem, tad nez vai tik strauji sarausies. Ja sarausies nākotnē, tad arī domāsim, kā krāsot šaurāks šīs stāvvietas.”

Sēdē piedalījās jau pieminētā Satiksmes ministrija, Ceļu satiksmes drošības direkcija, Saeimas deputāti, viedoklis tika iesūtīts arī no Latvijas Tirgotāju asociācijas. Termiņš šai izvirzītajai iniciatīvai ir šī gada 31.decembris. Proti, komisija uzdeva Ministru kabinetam sagatavot informatīvo ziņojumu par risinājumiem, kā nodrošināt drošāku transportlīdzekļu novietošanu publiskās stāvvietās.