Cēsīs balso arī bērni un jaunieši

Lai jau no mazotnes radinātu pie demokrātiskas lēmumu pieņemšanas un veicinātu jaunās paaudzes interesi par balsošanas procesu, Cēsīs pirmo reizi notiek vēlēšanas arī bērniem un jauniešiem. Viņiem gan nav tiesību vēlēt par partijām un nākamajiem deputātiem, bet gan lemt, kā turpmāk izskatīsies un attīstīsies pilsēta, kurā viņi dzīvo. 

Pirmie piedalīties bērnu un jauniešu vēlēšanās šodien ieradās kādas Cēsu pirmskolas izglītības iestādes audzēkņi. Bērni jau iepriekš grupiņā aizpildījuši balsošanai paredzēto zīmi, izvēloties kādā krāsā nākamvasar viņi vēlas redzēt ziedus pilsētas centra parka puķu dobēs.  

Vēlēšanas bērniem un jauniešiem Cēsīs kā pilotprojektu īsteno divas Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas studentes. Meitenes vēlas, lai jaunā paaudze šādi saprot, ka arī viņiem ir iespēja ietekmēt notiekošo savā pilsētā. Tāpat viņas cer, ka šādi mazie cēsnieki mudinās uz 14. Saeimas vēlēšanām doties savus vecākus. Arī mazajam Emīlam, kura tētis šodien nodevis balsi glabāšanā, iespēja izvēlēties puķu krāsu pilsētas centrā.

Lielāki bērni var izēlēties, kādu rotaļu iekārtu uzstādīt Cēsīs. Bet jaunieši –, kur nākamvasar uzstādīt jaunu ūdens ņemšanas iekārtu.

Cēsīs ReTV skaidro, ka izvēlēti vienkārši, pilsētas vidē iekļaujami risinājumi, kurus bērni un jaunieši pamanīšot jau nākamajā gadā. Daudzi Latvijas politikas vērotāji un arī īstenotnāji norāda, ka, lai vairotu sabiedrības atbildību un interesi par vēlēšanām, būtiski jau no mazotnes veidot ieradumu – demokrātija nav tikai tiesības, bet arī pienākumi. “Bērniem pašiem interesanti piedalīties savās bērnu vēlēšanās, pēc tam paanalizēt rezultātus. Svarīgi, lai bērni spēj pastāstīt, kāpēc par vienu vai otru nobalsojuši. Tas rada ieradumu domāt par šīm lietām, sekot līdzi, pēc tam pamatot jēdzīgā veidā, kāpēc esi pieņēmis vienu vai citu lēmumu,” stāsta politologs, SIA “Mediju tilts” līdzīpašnieks Filips Rajevskis.

Pirmo bērnu un jauniešu vēlēšanu rezultātus apkopos šajā nedēļas nogalē, kopumā pilsētas izglītības iestādēs izdalīti aptuveni 3600 biļeteni.  


#SIF_NVZ2022