Cēsu novads saņem Lielstraupes pili; plānu īstenošanai nepieciešams speciāls likums

Lai izbeigtu ieilgušo saskaņošanas procedūru, kas nenāk par labu Lielstraupes pils bēdīgajam tehniskajam stāvoklim, vēsturiskā kompleksa līdzšinējā īpašniece Veselības ministrija nolēmusi to bez atlīdzības nodot Cēsu novada pašvaldībai.

Lielstraupes pils celta Viduslaikos - 13. gadsimta otrajā pusē. Tās pagalmā pārņem sajūta, ka esi nonācis pasaku filmā. Kino industrija nav vienīgā, kas šajā vietā saredz potenciālu; arī ReTV Ziņu dienesta uzrunātie Cēsu novada iedzīvotāji ir vienisprātis, ka šī ir vieta kultūrai: izstāžu zālēm, muzejam.

Plānus kaļ arī pils topošie saimnieki – Cēsu novada dome. Veselības ministrija nupat izlēmusi tai atdot vēsturisko, bet ļoti nolaisto ēku kompleksu, kurā līdz 2018. gadam atradās narkoloģiskā slimnīca. Tā kā pašvaldība pils attīstību redz publiskā un privātā sektora partnerībā, vēl jāsakārto likumiskā bāze. Cēsu novada pašvaldības vadītāja vietnieks Atis Egliņš-Eglītis: “Mums ir ļoti svarīgi, ka tiktu atļauts pašvaldībai iesaistīt privāto partneri vairāk nekā 20 % apmērā no visa apjoma.” 

Tas nozīmē, ka nepieciešams speciāls likums, paskaidro domes pārstāvis. Tas nav ierasts paņēmiens īpašumu pārzināšanā, tāpēc prasīs laiku. Pēc tam – arī pamatīgus finanšu ieguldījumus, jo pilij nepieciešams jauns jumts un apkures katls, lai ēku bēdīgais stāvoklis nekļūtu vēl bēdīgāks. “Mēs runājam simtos tūkstošu. Ja būtu daudz naudas, tad runājam arī par miljoniem,” saka Atis Egliņš-Eglītis.

Tikmēr Vidzemes Augstskolas studenti jau atļāvušies sapņot par to, kāds varētu būt pils piepildījums nākotnē: īstenojot projektu par izaicinājumiem Vidzemes reģionā, radīti risinājumi, kā šo vietu atdzīvināt. “Viena no vīzijām bija, ka Straupes pili vajadzētu pārvērst, dodot vietu digitāliem māksliniekiem – kā izstādi, kā tikšanās vietu. Otra ideja bija par to, ka šī vieta ir jāveido kā mūsu Vidzemes reģiona vai tieši Vidzemes Augstskolas inovāciju centrs,” pauž Līga Jupatova, Vidzemes Augstskolas zinātniskā asistente.

Augstskolas pārstāvji stāsta, ka studentu idejas nav utopiski sapņi, bet gan reālistiskas ieceres ar nolūku celt senās Lielstraupes pils vērtību un ekonomisko pienesumu reģionā. 


#SIF_NVZ2022