Cēsu pansionātā rudeni gaida ar bažām

Jau aptuveni divus mēnešus, kopš epidemioloģiskā situācija ir drošāka un ierobežojumi mazināti, sociālās aprūpes namu klientiem ir iespēja satikt savus tuviniekus klātienē. Ik dienu noteiktos laikos savus seniorus apmeklē arī piederīgie Cēsu pilsētas pansionātā. Tomēr, valstī atkal palielinoties ar Covid-19 inficēto skaitam, tur gan pauž bažas, iespējams, jau visai drīz šādas satikšanās atkal būs ierobežotas.

Saģērbtas un sapucētas satikšanos ar saviem tuviniekiem gaida vairākas Cēsu pansionāta klientes. Pēc iepriekšēja pieraksta tikšanās tiek organizētas tikai ārpus iestādes telpām. Lai varētu patverties no vēja, pie pansionāta ir izvietota arī speciāla nojume. “Mums tur soliņi un galdiņi ir, un mēs tur sēžam un runājamies. Tagad man arī nāks brāļa meita,” pauž Inese Koreškova, Cēsu pilsētas pansionāta kliente.

“Savējos gribas redzēt. Vienu laiku tāda iespēja nebija, bet vismaz mūs nosargāja no baciļiem. Mums neviens nesaslima,” saka Rita Zaķe, Cēsu pilsētas pansionāta kliente.

 “Mēs atradām iespēju, ciemiņi ārpusē, mēs iekšpusē un sarunājamies ar telefonu. Bet viens otru redzam caur stiklu. Bet tagad jau ļoti labi, ka mēs varam tikties,” pauž Laima Cimze, Cēsu pilsētas pansionāta kliente.

Lai gan Cēsu pansionātam, stingri ievērojot dezinfekcijas un citus piesardzības pasākumus, līdz šim ir izdevies izvairīties no Covid-19 infekcijas ielaišanas iestādē, ar satraukumu jau tiek gaidīts rudens. “Tagad diemžēl, kad mēs redzam, ka procenti aug, ka saslimst, tad ir doma sarunā ar ģimenes ārstiem, ka mēs varam septembrī atkal taisīt pansionātu ciet, tikšanās organizēt attālināti caur “WhatsApp”, caur planšetdatoru un telefona zvaniem. Tādā veidā un saņemot tikai paciņas,” saka Inga Gunta Paegle, Cēsu pilsētas pansionāta direktore.

No 117 klientiem Cēsu pansionātā vakcinēti ir 82%, bet no 58 darbiniekiem - 58%. Direktore piebilst, ka pagaidām valsts apmaksā siekalu testus, kas ik piektdienu tiek doti nevakcinētajiem klientiem un darbiniekiem. Kā būs turpmāk, nav zināms. Bažas rada arī potenciālais darbinieku trūkums. Cēsu pansionātā vienai aprūpētājai ir 12 līdz 14 klienti. Slodze liela, bet alga - minimālā. “Atalgojuma dēļ uzrakstīju atlūgumu, daudzi jau iet prom, jo tā nauda nav nekas priekš aprūpētāja, ja viņam ir tie 12 cilvēki. Slimo, visiem ir muguras beigtas, rokas, kājas. Brauks uz ārzemēm prom, ko tad citu darīt,” skaidro Ieva Janitena, Cēsu pilsētas pansionāta aprūpētāja.

Iestādes vadītāja vēl piebilst, ka daļa darbinieku domu par prom iešanu apsver arī gadījumā, ja viņiem būs jāveic obligātā vakcinācija.Foto: Freepik